Ekran süresinin çocuklar üzerindeki etkisini anlamak

0
745

Son yıllarda çocukların elektronik cihazlarda daha fazla zaman geçirmesi, bunun sağlıkları üzerindeki etkisine ilişkin endişeleri artırıyor. Polonya’da COVID-19 karantinası sırasında yürütülen bir çalışma, ekran başında geçirilen sürenin çocukların beslenme ve fiziksel aktivitelerini nasıl etkilediğini anlamayı amaçlamıştır.

Araştırma yöntemi

Okul öncesi ve okul çağındaki çocukların ebeveynleri arasında çevrimiçi bir anket yapılmış ve 3127 anket analiz edilmiştir. Sonuçlar, ortalama 12,1 yaşında olan 1662 erkek ve 1465 kız çocuğundan alınan yanıtlara dayanmaktadır.

Anahtar bulgular

1. Çocukların çoğu hafta içi ekranları kullanarak eğitim faaliyetlerine 4 saatten fazla zaman ayırmıştır.

2. Çocukların neredeyse yarısı 1-2 saatini eğlence amaçlı ekran başında geçirmiştir.

3. Çocukların çoğunluğu yemek sırasında ekrana maruz kalmış ve öğün aralarında atıştırmıştır.

4. Ekran süresi daha az fiziksel aktivite ve yemek sırasında ekrana daha fazla maruz kalma ile ilişkilendirilmiştir.

Sonuç

Çalışma, yemek sırasında ekrana maruz kalma ile ilişkili obezite riskini vurgulamaktadır. Dijital cihazların dengeli kullanımının ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının teşvik edilmesi, çocukluk çağı obezitesinin önlenmesi için çok önemlidir.

Çıkarımlar

Çeşitli sağlık kuruluşlarının kılavuzları, çocuklar için ekran süresinin sınırlandırılmasını tavsiye etmektedir, ancak bu tavsiyelere bağlılık ülkeler arasında farklılık göstermektedir. COVID-19 salgını, ekran süresi yönetimini daha da karmaşık hale getirmiş ve çocuklarda sağlıklı alışkanlıkları teşvik etmek için etkili stratejilere duyulan ihtiyacı vurgulamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here