Ekinezya bitkisi hakkında bilinmesi gerekenler

0
329

Ekinezya, antioksidanlar açısından zengin olan ve bağışıklığı desteklemeye yardımcı olabilecek bir bitki grubudur. Önerilen dozaj açısından değişen birkaç farklı formda bulunurlar.

Mor koni çiçeği olarak da adlandırılan Ekinezya, dünya çapında en popüler bitkilerden biridir.

Yerli Amerikalılar yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullandılar.

Bugün, en çok soğuk algınlığı veya grip için reçetesiz satılan bir bitkisel ilaç olarak bilinir. Bununla birlikte, ağrı, iltihaplanma, migren ve diğer sağlık sorunlarını tedavi etmek için de kullanılır.

 

Ekinezya nedir?

Ekinezya, papatya ailesindeki bir grup çiçekli bitkinin adıdır.

Çayırlarda ve açık, ağaçlık alanlarda büyüdükleri Kuzey Amerika’ya özgüdürler.

Toplamda, bu grubun dokuz türü vardır, ancak bitkisel takviyelerde yalnızca üçü kullanılır – Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia ve Echinacea pallida.

Bitkinin hem üst kısımları hem de kökleri tablet, tentür, ekstrakt ve çay yapımında kullanılmaktadır.

Ekinezya bitkileri, kafeik asit , alkamidler, fenolik asitler, rosmarinik asit, poliasetilenler ve çok daha fazlası gibi etkileyici çeşitlilikte aktif bileşik içerir.

Ekinezya nasıl yetişir?

Ekinezyanın çiçeklenme süresi Haziran ayında başlar ve Ekim ayına kadar devam eder. Herba hasadı dikim ilkbaharda yapıldığında aynı yıldan başlamak üzere 3-4 yıl boyunca her sene yapılabilir. Kış soğuklarında sadece toprak üstü aksamı kurur. Kökler ilkbaharda yeni bitkiler oluşturur.

Tohum hasadı 2. yıldan başlamak üzere her sene yapılabilir. Yaprak ve çiçek gövdeden ayrılıp taze kullanılır ya da kurutulur. Kök gelişiminin iyi olduğu 2. yılda daha iyi verim alınır. Kurutulan ekinezya drogları plastik kutularda, serin ve karanlıkta depolanmalıdır. İyi bakım şartlarında, yaklaşık 800 kg/da kadar drog herba, 200 kg/da drog çiçek verimi alınmaktadır.

 

Yüksek antioksidan

Ekinezya bitkileri, antioksidan işlevi gören bitki bileşikleri ile yüklüdür .

Antioksidanlar, hücrelerinizi diyabet, kalp hastalığı ve diğerleri gibi kronik hastalıklarla bağlantılı bir durum olan oksidatif strese karşı savunmaya yardımcı olan moleküllerdir.

Bu antioksidanlardan bazıları flavonoidler , kikorik asit ve rosmarinik asittir.

Bu antioksidanlar, yapraklar gibi diğer kısımlara kıyasla bitkilerin çiçeklerinden ve köklerinden elde edilen ekstraktlarda daha yüksek görünmektedir.

Ayrıca ekinezya bitkileri, antioksidan aktiviteyi daha da artırabilen alkamid adı verilen bileşikler içerir.

Sağlık yararları

Ekinezya üzerine yapılan araştırmalar, birkaç etkileyici sağlık yararı sunduğunu gösteriyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Ekinezya en çok bağışıklık sistemi üzerindeki yararlı etkileriyle bilinir .

Çok sayıda eski araştırma, bu bitkinin bağışıklık sisteminizin enfeksiyonlar ve virüslerle savaşmasına yardımcı olabileceğini ve bu da hastalıktan daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Ekinezanın soğuk algınlığını önlemek veya tedavi etmek için sıklıkla kullanılmasının bir nedeni de budur.

Aslında bir inceleme, ekinezyanın üst solunum yolu enfeksiyonu geliştirme riskini yüzde 22 oranında azaltabileceğini buldu. Bununla birlikte, araştırmacılar hastalık süresi üzerinde anlamlı bir etki bulamadılar.

2014 yılında yapılan bir incelemeye göre, bu konuyla ilgili birçok çalışma kötü tasarlanmış ve gerçek bir fayda göstermiyor. Bu, soğuk algınlığı üzerindeki herhangi bir yararın ekinezya almaktan mı yoksa sadece şanstan mı kaynaklandığını bilmeyi zorlaştırır.

Kısacası, ekinezya bağışıklığı artırabilirken, soğuk algınlığı üzerindeki etkileri belirsizdir.

Kan şekeri seviyelerini düşürebilir

Yüksek kan şekeri, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve diğer bazı kronik durumlar dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunları riskinizi artırabilir.

Test tüpü çalışmaları, ekinezya bitkilerinin kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur .

Bir test tüpü çalışmasında, Echinacea purpurea özütünün karbonhidratları sindiren enzimleri baskıladığı gösterildi. Teorik olarak bu, ekinezyanın kanınıza giren şeker miktarını azaltabileceği anlamına gelir.

Diğer hayvan çalışmaları, ekinezyada bulunan antioksidanların kan şekerini ve insülin duyarlılığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Yine de, ekinezanın kan şekeri üzerindeki etkilerine ilişkin insan temelli araştırmalar eksiktir.

Endişe duygularını azaltabilir

Son yıllarda, ekinezya bitkileri kaygı için potansiyel bir yardımcı olarak ortaya çıkmıştır .

Bir çalışma, 7 gün boyunca günde iki kez 40 miligram (mg) ekinezya özü almanın, plaseboya kıyasla kaygıyı önemli ölçüde azalttığını buldu.

Başka bir çalışmada, günde 40 mg veya 80 mg ekinezya ekstresi almak, plaseboya kıyasla kaygıdaki iyileşmelerle ilişkili değildi. Bununla birlikte, olumlu ve olumsuz duygu ve duygusal refahta gelişmelere yol açmıştır.

Yine de araştırma sınırlıdır ve ekinezya ürünlerinin olası bir tedavi olarak önerilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Anti-inflamatuar özellikler

Enflamasyon, vücudunuzun iyileşmeyi teşvik etmenin ve kendini savunmanın doğal yoludur.

Bazen iltihaplanma kontrolden çıkabilir ve gerekenden ve beklenenden daha uzun sürebilir. Bu, kronik hastalıklara ve diğer sağlık sorunlarına yakalanma riskinizi artırabilir.

Birkaç çalışma, ekinezyanın aşırı iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

30 günlük bir çalışmada, osteoartritli yetişkinler, zencefil özü ve ekinezya özü içeren bir takviye almanın iltihabı, kronik ağrıyı ve şişmeyi önemli ölçüde azalttığını buldu .

İlginç bir şekilde, bu yetişkinler konvansiyonel steroidal olmayan enflamatuar ilaçlara (NSAIDS) iyi yanıt vermediler, ancak ekinezya ve zencefil özü içeren takviyeyi yararlı buldular.

Cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir

Araştırmalar, ekinezya bitkilerinin yaygın cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bir çalışmada, patlıcan ve ekinezyadan elde edilen bir botanik özü içeren bir ek, bir plaseboya kıyasla hafif ila orta dereceli akneyi iyileştirmede etkili olmuştur. Bununla birlikte, bunun ne kadarının özel olarak ekinezyaya atfedilebileceği açık değildir.

2010 yılında 10 kişi üzerinde yapılan başka bir çalışmada, ekinezya özü içeren cilt bakım ürünlerinin cilt nemini iyileştirdiği ve kırışıklıkları azalttığı bulundu.

Benzer şekilde, Ekinezya purpurea özü içeren bir kremin egzama semptomlarını iyileştirdiği ve cildin ince, koruyucu dış tabakasını onarmaya yardımcı olduğu gösterildi.

Bununla birlikte, ekinezya özünün kısa bir raf ömrü olduğu görülüyor ve bu da ticari cilt bakım ürünlerine dahil edilmesini zorlaştırıyor.

Kansere karşı koruma sağlayabilir

Kanser, hücrelerin kontrolsüz büyümesini içeren bir hastalıktır.

Test tüpü çalışmaları, ekinezya özlerinin kanser hücresi büyümesini baskılayabildiğini ve hatta kanser hücresi ölümünü tetikleyebildiğini göstermiştir.

2012 yılında yapılan bir test tüpü çalışmasında, Ekinezya purpurea özü ve ekinezya bitkilerinde doğal olarak bulunan bir bileşik olan şikorik asitin kanser hücresi ölümünü tetiklediği gösterildi.

Başka bir eski test tüpü çalışmasında, ekinezya bitkilerinden ( Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia ve Echinacea pallida ) elde edilen özler, apoptoz veya kontrollü hücre ölümü adı verilen bir süreci uyararak pankreas ve kolondaki insan kanser hücrelerini öldürdü.

Bu etkinin, ekinezyanın bağışıklığı güçlendirici özelliklerinden kaynaklandığına inanılmaktadır.

Ekinezanın doksorubisin gibi geleneksel kanser tedavileriyle etkileşime girebileceğine dair bazı endişeler vardı, ancak daha eski çalışmalar herhangi bir etkileşim bulmadı.

Bununla birlikte, herhangi bir tavsiyede bulunmadan önce insanlarda daha yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

Potansiyel yan etkiler

Ekinezya ürünleri kısa süreli kullanım için güvenli ve iyi tolere edilmiş görünmektedir.

Bununla birlikte, ekinezya yaygın olarak kısa süreli kullanılsa da, bazı araştırmalar uzun süreli kullanım için de güvenli olduğunu öne sürüyor.

Bildirilen en yaygın yan etkiler arasında küçük sindirim sorunları ve deri döküntüleri.

Nadiren de olsa, bazı insanlar kurdeşen, şişme ve ciddi bir alerjik reaksiyon olan anafilaksi gibi yan etkilere neden olabilen ekinezyaya da alerjik olabilir.

Ekinezya bağışıklık sistemini uyardığı için, otoimmün bozukluğu olan veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanan kişiler bundan kaçınmalı veya önce bir doktora danışmalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here