Düzensiz yeme hakkında bilmeniz gereken her şey

0
116

Bir iş arkadaşınız size öğle yemeğinde karbonhidrat yemeyi bıraktığını söylüyor. Kuzeniniz yemeklerini bir diyet uygulamasına kaydetmek için yemek masasında sessiz kalıyor. En iyi arkadaşınız, daha sonra buluşacağınız brunch’ı “kazanmak” için spor salonuna gittiklerini grup sohbetine mesaj olarak gönderir. Bunun gibi senaryolar normalleşti, ancak bunların hepsi, giderek artan sayıda sağlık uzmanının yeme bozukluğu belirtileri olarak gördüğü davranışlar.
Birçokları için alışkanlıkların – özellikle diyet kültürünün “sağlıklı” olarak etiketlediği alışkanlıkların – bu kategoriye girdiğini bilmek zordur.

Ama ister yeme bozukluğu yaşıyor olun, ister tam eşikli bir yeme bozukluğu ile uğraşıyor olun ya da sadece gıda, kaynaklar ve destekle ilişkinizi geliştirmeyi umuyor olun – kim veya nerede olursanız olun.

Düzensiz yeme nedir?

Yeme bozuklukları için tanı kriterlerini karşılamayan ancak yine de birinin fiziksel, zihinsel veya duygusal sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen gıda ve diyetle ilgili davranışlardır.

Düzensiz yeme alışkanlıkları şunları içerebilir :

Tıbbi bir neden olmaksızın tüm gıda gruplarından, belirli makro besinlerden veya belirli dokulara sahip gıdalardan kaçınmak
Çok fazla yemek.
Tükettiğiniz yiyecekleri “telafi etmek” için egzersiz yapmak gibi telafi edici davranışlarda bulunmak, zorunlu olarak egzersiz yapmak.
Yiyecekleri küçük parçalara bölmek, yeme hızını yavaşlatmak veya daha az yiyecekle kendinizi daha tok hissetmek için kendinizi kandırmaya çalışmak.
Kilo vermek için oruç tutmak.
Yemekten önce veya sonra suçluluk, iğrenme veya endişe hissetmek.
Katı gıda kurallarına veya ritüellerine uymak.
Kasıtlı olarak öğün atlama veya gıda alımını kısıtlamak.
Yiyecekler veya alkol tüketmeden önce veya sonra öğün atlamak.
Kilonuzu kontrol etmek için müshil kullanmak veya kendinizi kusturmak gibi davranışlarında bulunmak.
Kendinizi tartmak veya sık sık vücut ölçüleri almak.

Düzensiz yeme, kendi başına bir yeme bozukluğu olarak görülmese de, düzensiz yemeyle uğraşan kişiler,yüksek risk altındadır. Düzensiz yeme, klinik bir acil servise yol açmasa bile,ile ilişkiliGüvenilir Kaynakpsikolojik sıkıntı ve daha kötü genel sağlık gibi uzun vadeli zihinsel ve fiziksel sağlık sorunları.

Şok diyetler ne olacak?

Pek çok fad diyet, düzensiz olarak kabul edilen yeme alışkanlıklarını teşvik eder – o kadar ki bazı profesyoneller, kilo vermek için herhangi bir diyet izlemenin düzensiz beslenmenin bir işareti olduğunu öne sürer.

Moda diyet nedir?

Bir moda diyeti , kilo kaybına neden olmak için yeme düzenlerinde genellikle şiddetli bir değişikliktir. Bu diyetler tipik olarak hızla popüler hale gelir ve etkileyiciler tarafından tanıtılabilir veya kitle iletişim araçlarında desteklenebilir. Fad diyetler genellikle oruç tutmayı, tıbbi gereklilik olmadan tüm besin gruplarını kesmeyi, yalnızca bir besin yemeyi , kalorileri kısıtlamayı veya kilo vermek için besin dışı öğeleri yemeyi içerir. Popüler fad diyetlerinin bazı örnekleri ketojenik ( keto ) diyet, Whole30, Atkins diyeti, “Paleolitik” (paleo) diyet, glutensiz diyetler, aralıklı oruç ve temizliktir. Keto ve glütensiz diyetler gibi bazı diyetlerin belirli sağlık koşullarına sahip kişiler için yararlı ve hatta tıbbi olarak gerekli olduğunu ve alerjisi olan kişilerin belirli yiyeceklerden veya yiyecek gruplarından kaçınması gerekebileceğini unutmayın.

Düzensiz yeme ile yeme bozuklukları arasındaki fark nedir?

Beslenme ve yeme bozuklukları:

Anoreksiya nervoza
bulimia nervoza
tıkınırcasına yeme bozukluğu
kaçınan/kısıtlayıcı gıda alımı bozukluğu
pika
ruminasyon

Genel olarak düzensiz alışkanlıkların sıklığı ve ciddiyetine bağlıdır. Yeme bozuklukları daha şiddetli olarak kabul edilir ve yeme bozukluğu olan bir kişi, sağlıkları üzerinde daha büyük etkiye sahip olan düzensiz alışkanlıklara daha sık girer. “Bu davranışlar sizi işinizden, sosyalleşmeden, okuldan ve eğitimden uzaklaştırıyor mu, almıyor mu? Ve bu davranışlar aynı görünebilir, ancak ne sıklıkta ortaya çıktıkları ve sizi psikolojik olarak ve ayrıca günlük işleyişinizde nasıl etkiledikleri, muhtemelen yeme bozukluğunu ve yeme bozukluklarını ayırt etmenin en büyük faktörleridir” dedi.

Yiyecek veya kilonuzla meşgulseniz, yemek alışkanlıklarınızı çevreleyen suçluluk hissediyorsanız veya rutin olarak kısıtlama veya arınma davranışlarında bulunuyorsanız, destek almayı düşünün.

Düzensiz yeme ve yeme bozuklukları, cinsiyet kimliği, ırk, yaş, vücut ölçüsü, sosyoekonomik durum veya diğer kimlikler ne olursa olsun herkesi etkileyebilir.

Sadece diyet kültürüne maruz kalmaktan değil, biyolojik, sosyal, kültürel ve çevresel faktörlerin herhangi bir kombinasyonundan kaynaklanabilirler. Mücadele ediyorsanız, kayıtlı bir diyetisyen gibi kalifiye bir sağlık uzmanıyla konuşma konusunda yetkilendirilmiş hissedin. Düzensiz yeme tüm cinsiyetleri, ırkları, vücut ölçülerini ve gelir düzeylerini etkiler.
Eyre basitçe şöyle ifade etti: “Bence çoğu insanın yemekle düzensiz bir ilişkisi var.” Düzensiz yeme ve yeme bozuklukları, bazı gruplar diğerlerinden daha yüksek risk altında olsa da, kimlikleri veya deneyimleri ne olursa olsun herkesi etkileyebilir.

Çevrimiçi terapi yeme bozukluğu desteğine yardımcı olabilir 

Yeme bozukluğundan kurtulma yolculuğunuz için profesyonel bir terapi yardımı alın. Bir test yapın, eşleştirin ve telefon, video veya canlı sohbet oturumlarıyla destek almaya başlayın.

Düzensiz yeme yaygındır – ama neden?

Çoğu yeme bozukluğu ve düzensiz yeme vakası, genellikle şişman fobiden etkilenen vücut imajı endişelerinden kaynaklanır. Fatphobia – şişmanlık korkusu veya nefreti – mutfak masasından doktorun ofisine kadar günlük yaşama sızar.

Kilo verme endüstrisi, medya ve etkileyiciler, kanıtlara rağmen, ağırlıkları düşük ve belleri küçük tutmaya yönelik davranışları ve ürünleri teşvik ediyor. Bu davranışların normalleştirilmesi ve kutlanması, düzensiz yemenin kalıcı olmasının bir nedenidir. Basitçe söylemek gerekirse, fark edilmesi zor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here