Dünyanın en pahalı kahvaltıları

0
776

Kahvaltı diyorsun, günün en önemli öğünü, onsuz olmaz diyorsun, yetmiyor üzerine şiirler yazıyor, onun olduğu mısraları hiç aklından çıkarmıyorsun… Sonra bir gün şöyle bir şey görüp “Nasıl ya” diye kalakalıyorsun.

Sözümüz kahvaltıya değil tabii, daha çok güzelim kahvaltılıkları şekilden şekle sokup, içine “sabah sabah nasıl yenir o” diye düşündüren malzemeler ekleyip dünya paraya müşterileriyle buluşturanlara, bu kahvaltılıkları sırf gösteriş olsun diye alanlara…

Düşünsenize bir, sabah kahvaltısı için bir mekana gidiyorsun mesela, bir omlet yiyip kalkacaksın, hesap geliyor 1.000 dolar. Çıldırırsın. Üstelik daha da uçukları var…

Ne diyelim, kahvaltının mutsuzlukla da ilgisi olabiliyormuş bazen.

Pancake: 1.330 dolar

Manchester’da hizmet veren bir restoranda yapılan bu pancake, ıstakoz, havyar ve trüf mantarı kullanılarak hazırlanıyor. E dünyanın en pahalı yiyecekleri işin içine girince pancake’in fiyatı da bir anda 1.330 dolara kadar yükseliyor. Ne diyelim, alabilene afiyet olsun.

Bagel: 1.000 dolar

Ama gelin görün ki bir hamur işine de 1.000 dolara kadar fiyat biçilebiliyor. Neden mi? Çünkü bu bagel’ın içinde goji berry var. Goji berry zaten pahalı bir meyve ama bu kadarla da bitmiyor bu bagel’ın zenginliği. Altın yapraklarla sunuluyor gördüğünüz gibi. Güne altından yapılmış yenebilir yapraklar yiyerek başlamak gibisi yok anlayacağınız.Bagel dediğin bir çeşit ekmek, bir nevi susamsız simit, hadi bilemedin açma desek yanlış olmaz.

Zilyon dolarlık ıstakozlu frittata: 1.000 dolar

Bu arada frittata ne derseniz, bir tür İtalyan omleti aslında. Üstelik evde kendinize çok daha uygun fiyatlı ve lezzetli bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Evet, bu yiyeceğin adı gerçekten “zilyon dolarlık ıstakozlu frittata”. 1.000 dolara satılan bu adıyla müstesna zilyon dolarlık kahvaltılık, kızarmış patates ve yarım kilo kadar ıstakoz kullanılarak hazırlanıyormuş. Üzerinden de havyarı eksik edilmemiş tabii gördüğünüz gibi.

Bacon ve yumurtalı sandviç: 258 dolar

Ana malzemesi yumurta ve bacon olan bu sandviç neden 258 dolar derseniz hemen açıklayalım. Çünkü içinde yenebilir altın yaprakları ve altın tozu var. Sabah gözlerini altın yemeden açamayanlar düşüncelere daldı bile.

Şöyle minnak bir İngiliz kahvaltısı: 200 dolar

Tabak, somon, iki ördek yumurtası, havyar ve mini çöreklerden oluşuyor. Bu arada söylemeden geçmek olmaz, kahvaltının iki kişilik fiyatı bu.Birleşik Krallık’ın en pahalı kahvaltıcısı olarak anılan bir restoran, şöyle mini mini porsiyonlardan oluşan İngiliz kahvaltısını 200 dolar gibi bir meblağ ile müşterisine sunuyor.

Omlet: 150 dolar

Lisanslı toplayıcılar tarafından toplanan ve dünyada çok az sayıda olduğu için fazlasıyla değer verilen yumurtalara bu tabakta eşlik eden diğer ünlü isimlerse şunlar: İskoç ıstakozu ve yengeci, taze İngiliz kuşkonmazı. Londra’da yer alan bir restoran, özel yumurtalarla hazırladığı bu omletin fiyatını 150 dolar olarak belirlemiş. Nedeniyse omletin hazırlandığı yumurtaların siyah başlı martı yumurtası olması ve bu canlıların da koskoca bir yılda sadece 6 hafta yumurtlaması.

Sindirella’nın asil kahvaltı tabağı: 60 dolar

Florida’daki Disney World’de prenseslere layık bir kahvaltı yapmak isterseniz minik atıştırmalıklardan oluşan kahvaltı tabağına kişi başı 60 dolar vermeniz gerekiyor. Tabakta aperatif hamur işleri, cupcake’ler ve tercihe göre eklenen bir başlangıç yemeği bulunuyor.

Frappuccino – 57.75 dolar

Sameera Raziuddin adlı müşteri, dünyanın en pahalı Starbucks içeceğini içmek istedi ve kahvesinin içine karamel, fındık ve beyaz moka şurubu, Chai aroması, soya sütü, krema, matcha tozu, vanilya çekirdeği tozu, moka, fındık ve vanilya tozları koydurdu. Hal böyle olunca fiyat da aldı başını gitti ve dünyanın en pahalı Starbucks kahvesi oldu.”Sabah kahvaltısında sadece kahve içerim” diyenlere geliyor. Bu kez fiyatta bir sorun yok, çünkü Starbucks’tan alınan bu frappuccino’nun bu kadar yüksek fiyatlı olma sebebi içindekiler.

Bu rekoru kıran Sameera ise sadakat kartı sayesinde onlarca dolar tutan kahveye hiçbir ücret ödemeden, sadece kartında biriktirdiği puanlarla sahip oldu.

Dünyaca ünlü omlet: 34 dolar

Fransa’da hizmet veren La Mere Poulard, inanılmaz kalınlıktaki devasa omletleriyle ünlü. Sufle benzeri bu omletler, bakır kaselerde yapılıyor. Bu ünü sayesinde de bildiğimiz tüm omletlerden daha yüksek bir fiyata satılıyor.

Dondurulmuş çikolata: 25.000 dolar

“Kahvaltıda çikolata yemeden sofradan kalkamam” diyenler üzgün. Kahvaltıda ya da başka bir zaman tatlı niyetine şöyle bir çikolata yemek isteyenler 25.000 dolar ödüyor. Çünkü bu çikolata, 28 egzotik kakaodan yapılıyor ve bu 28 kakaonun 14’ü dünyanın en nadir kakaolarından. Ayrıca içinde 5 gram kadar yenebilir 23 ayar altın bulunuyor.

Bitmedi…çikolatayı yerken beyaz ve siyah renkli elmaslarla kaplı bir kaşık kullanabiliyorsunuz ve sunumun içinde 18 ayar altından yapılmış bir bilezik ve bütün bir de elmas var.

Neden ki ama?

Bu yazı http://yemek.com sitesinden alıntıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here