Dünya kahve günü hakkında her şey

0
131

Dünyada her güzel şeyin kutlandığı bir gün olduğu gibi lezzetiyle ve kokusuyla herkesin hayatında özel bir yeri olan kahvenin de bir günü var! Her yıl düzenli olarak kutlanan Dünya Kahve Günü, kahvenin karşı konulamaz tadını bir kez daha hatırlamak ve doyasıya kahve içmek için harika bir fırsat. Bu güzel günün şerefine biz de uluslararası çerçevede kutlanan bu özel tarihi sizin için araştırdık ve bloğumuza taşıdık. Gelin Dünya Kahve Günü’nü her yönüyle öğrenelim!

Uluslararası kahve günü tarihi

İlk kez 2014 yılında konuşulmaya başlanan Dünya Kahve Günü, Uluslararası Kahve Örgütü’nün Expo 2015’in bir parçası olarak her yıl kutlanmasını kararlaştırdığı günden bu yana aralıksız kutlanıyor. Geçmiş dönemlerde 29 Eylül ile 1 Ekim aralığında farklı tarihlerde kutlanan Uluslararası Kahve Günü için resmi tarih, 1 Ekim olarak kabul ediliyor. Kahveyi bir içecek olarak tanıtmanın ötesinde bireyleri kahve kültürü hakkında bilgilendirmenin amaçlandığı bu gün, aynı zamanda kahve yetiştiricilerinin çalışma koşulları için bir farkındalık yaratmayı da hedefliyor. Gün boyunca kahve ticaretinden demleme çeşitlerine, kahve ekipmanlarından çekirdek üretim noktalarına kadar pek çok konu, çeşitli tadım etkinlikleri ve workshoplarla birlikte kahve severlerle buluşuyor.

Dünyada kutlanan diğer ulusal kahve günleri

Bu özel gün, Uluslararası Kahve Günü olarak anılsa da tüm dünyaya tanıtılmadan önce çeşitli ülkelerde farklı tarihlerde kutlanıyordu. Günümüzde halen uluslararası kapsamın dışında da kutlanmaya devam eden kahve günü tarihlerini ve ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

3 Ocak: Moğolistan

14 Nisan: Portekiz

6 Mayıs: Danimarka

24 Mayıs: Brezilya

27 Mayıs: Kolombiya ve Kuzey Kore

22 Ağustos: Peru

Eylül’ün ikinci Cuma günü: Kosta Rika

28 Eylül: İsviçre

29 Eylül: Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Etiyopya, Macaristan, İzlanda, Hindistan, Endonezya, Norveç, Filipinler, Romanya, Güney Afrika, İsveç, Tayvan, ABD, Pakistan ve Polonya

1 Ekim: Almanya, Honduras, İrlanda, Slovakya, Japonya, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Singapur, Sri Lanka, Birleşik Krallık

Kaynak: https://kahhve.com/blog/genel-kultur/dunya-kahve-gunu-hakkinda-her-sey/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here