Doğal etiketli ürünler gerçekten zararsız mı?

0
130

Haberlerde sık sık “doğal” etiketli zayıflama ürünlerini kullanarak sağlığından olan kişilere rastlıyoruz. Büyük bir algı sorunumuz var. Doğal etiketli olan her şeyin zararsız olduğuna inanıyoruz. Hayır, lütfen buna artık bu yazıyı okuduktan sonra bir son verin. Bir şeyin doğal olması onun zararsız olduğunu göstermez; ki zaten bir ürünün doğal olması için belirlenmiş çok fazla kriteri karşılaması gerekmektedir. Etiketinde doğal yazan her ürün gerçekten hakkını veren doğallığı içermez. Doğal demek zararsız demek değildir, unutmuyoruz.

Sağlıklı zayıflamanın yolları

Zayıflamak için daha doğrusu sağlıklı zayıflamak için beslenmeye bir düzenleme getirmek ve hayata biraz hareket eklemek gereklidir. Beslenmeye getirilecek düzenleme için bir diyetisyene başvurmanız en doğrusu olacaktır. Ancak temel birkaç şeyden bahsetmek istiyorum. Diyete yeni başlayacaksanız ya da diyete ve harekete rağmen istenilen kilo kaybını sağlayamadıysanız bunun için metabolizma düzeyinde birkaç durumu değerlendirmeliyiz. Demir, D vitamini, Magnezyum ve Çinko eksiklikleri; tiroit, melatonin ve leptin hormonları metabolizması bozuklukları kilo vermeyi zorlaştırır. Özellikle leptin hormonu tokluk hormonu olarak bilinir. Leptinin salgılanmasını etkileyen sürekli atıştırma ve stres gibi faktörler kilo vermeyi güç hale getirir.

Malum kış bitmek üzere, bahar geliyor. Yazı sağlıklı kilo kaybı ile karşılamak isterseniz diyetinize ve sporunuza ‘ek’ olarak sizi destekleyecek ürünlerden bahsetmek istiyorum. Dikkatinizi çektiğini umuyorum, bahsettiğim ürünler ektir, tek başlarına kullanarak mucizevi etkiler vermezler. Hadi başlayalım:

Probiyotik

Kilo verme, ne kadar kalori kısıtlaması yapılırsa yapılsın; dengeli ve mide bağırsak florası düzenli olmadan sağlıklı olmaz. Beslenme ve boşaltımın bir düzen içerisinde olması sağlıklı kilo kaybetmenin ilk basamağıdır. Bu yüzden diyeti probiyotik ile desteklemek fayda sağlayacaktır. Eczacı, doktor ya da diyetisyeninizden özellikle zayıflamada etkili olan bakteri suşlarını içeren probiyotikler konusunda yardım isteyebilirsiniz. Bunun dışında şişkinlikler, kabızlıklar ve benzer diğer sorunları probiyotik ile çözmek, kaybetmeye dirençli olduğunu düşündüğümüz kiloların diyetle daha rahat verilmesini sağlayacaktır. Şişkinlik ve kabızlık gibi problemler için magnezyum da kullanmak oldukça etkilidir. Özellikle magnezyum sitrat tuzu mide ve bağırsak problemlerinde etkinliği bilinen tuzlardandır.

Krom

Krom, insan vücudunda karbonhidrat, yağ ve nükleik asit metabolizması için elzem olan bir eser elementtir. Krom karbonhidrat metabolizmasını teşvik etmesi nedeniyle son yıllarda besin desteği olarak önem kazanmıştır. Krom ayrıca, insülinin kan şekerini düzenlemesinde yardımcı olur. Özellikle tatlı krizlerinin önlenmesinde krom tercih edilmektedir. İnsülin direnci gibi kilo vermeyi zorlaştıran durumlarla krom desteği almak fayda sağlayacaktır. Piyasada krom pikolinat içeren ürünler bulunmaktadır. Yapılan bir çalışmada krom pikolinatın kilo kaybı sağladığı ve kas kitlesinin artmasını sağladığı gösterilmiştir. Kan değerleri kontrolünde insülin direnci olan bireylerde tercih edilebilir ve faydalanılabilir.

Ananas ekstresi

Ananas ektresi deyince aklımıza en başta ödem gelir. Kilo kaybetmeyi güçleştiren sorunlardan biri de ödemdir. Ödemi çözecek destekleri diyete dahil etmek çok fayda sağlayacaktır. Ananas içeriğinde ki sindirime yardımcı bileşenlerle bilinen bir meyvedir. Bu bileşenlerin başında bromelain gelir. Bromelain, ananas meyvesinden elde edilen protein ayrıştırıcı-sindirici bir enzimdir. Mide asidini destekler ve böylece sindirimi kolaylaştırır. Vücutta tutulan fazla suyu atmada, sindirimi desteklemede yardımcı olduğu için diyete ek olarak sıklıkla tercih edilir ve fayda sağlar.

Aspir yağı

Aspir yağı, aspir, aspur ya da haspir olarak bilinen Carthamus tinctorius isimli bitkiden elde edilen bir yağdır. Beslenmede ve ilaç bileşimlerinde de kullanılan aspir yağı; yalnızca diyet ile değil, spor ile de desteklenmesi gereken bir üründür. Aspir yağı, vücutta yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca aspir yağı, kolesterol seviyesini düşürür, kan şekerini dengeler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve cilt sağlığını korur. Aspir yağı kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta, yüksek dozda alınmaması ve kan sulandırıcı ilaçlarla beraber kullanılmamasıdır.

Sonuç

Sağlıklı zayıflamak için doğal etiketli ürünlerden medet ummak yerine, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz ve gerekli durumlarda doktor veya diyetisyeninizden yardım almanız daha akıllıca olacaktır. Doğal etiketli ürünlerin zararsız olduğunu düşünmek büyük bir yanılgıdır. Bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka içeriklerini, etkilerini ve yan etkilerini araştırmanız ve doktorunuza danışmanız gerekir. Unutmayın, doğal demek zararsız demek değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here