Diyet değişiklikleri: Kalıcı alışkanlıklara nasıl ulaşılır?

0
268

Diyetinizde değişiklik yapmak zor olabilir, ancak birçok kişi yeni yaşam tarzı seçimlerine alışkanlık haline gelecek kadar zaman tanımadan pes ediyor.

Birçoğu diyetlerinde değişiklik yapmayı zor buluyor ve başladıktan hemen sonra vazgeçiyor. Ancak beslenme uzmanları yeni alışkanlıkların oluşmasının zaman aldığını söylüyor. İşleri daha küçük adımlara bölmek, hedeflerinize ulaşma şansınızı artıracaktır. Başarı için motivasyon ve destek bulmak da önemlidir. Daha iyi yemek yemek ve daha fazla hareket etmek gibi daha iyi seçimler yapmanın kendinizi daha iyi hissetmenize ve daha uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olabileceğini biliyorsunuz.

Belki de beslenmenizi geliştirmek ve daha fazla egzersiz yapmak için kendinize bir Yeni Yıl kararı bile koymuşsunuzdur. Ama işte buradasınız, yeni yaşam tarzınıza birkaç hafta kala ve kararlılığınız şimdiden sarsılıyor.

Değişim zordur; buna hiç şüphe yok. Ancak uzmanlar bize, gerçek ve kalıcı değişiklikler yapma şansımızı artırmak için yapabileceğimiz şeyler olduğunu söylüyor. Birincisi, yeni davranışlarınızın alışkanlığa dönüşmesinin zaman aldığını bilmektir.

Yeni yeme tarzınıza alışkanlık haline gelmesi için yeterli zaman tanıyın

Maryland Üniversitesi Yukarı Chesapeake Sağlık Üniversitesi’nden MD Marie Kanagie-McAleese şöyle açıkladı: “Bazı bakış açıları yeni bir alışkanlık yaratmanın 21 gün sürdüğünü öne sürüyor. Araştırmalara göre, davranış değişikliğinin alışkanlığa dönüşmesi ortalama 66 gün sürüyor, bu süre 2 ila 8 ay arasında değişiyor.”

Kanagie-McAleese, belirli bir sürenin gerçekten bireye ve yapmaya çalıştıkları değişikliklere bağlı olduğunu söyledi. Göz önünde bulundurulması gereken diğer faktörler, değişikliklerin birey için yeni olup olmadığı veya sadece mevcut davranışların üzerine mi inşa edildiğidir.

“Örneğin” dedi, “her gün daha fazla su içmek muhtemelen düzenli bir egzersiz rutini eklemekten daha hızlı bir şekilde alışkanlık haline gelecektir.”

Kanagie-McAleese ayrıca mevcut yeme alışkanlıklarınızı oluşturmanızın muhtemelen yıllar sürdüğünü belirtti.

“Bir kişinin beynindeki o eski alışkanlık yollarını yeniden yazmak bir aydan uzun sürecek” dedi ve “ancak büyük değişimi daha küçük, daha yönetilebilir adımlara ayırmaya yardımcı oluyor.”

Yeme alışkanlıklarınızdaki değişikliklerinizi yönetilebilir adımlara ayırın

Beslenme Uzmanı ve Simple Plate Nutrition’ın kurucusu Brittany Placencia, yeme alışkanlıklarınızda değişiklik yapmanın en iyi yolunun her seferinde bir değişiklikle mücadele etmek olduğunu tavsiye ediyor.

“Bir değişiklikle başarıya ulaştığınızda, bir sonraki değişikliğin üstesinden gelme konusunda özgüveniniz artar” dedi. “Diyetinizin tamamını bir anda değiştirmek ve bunun uzun vadede kalıcı olacağını düşünmek gerçekçi değil.”

Bunu yapmanın bir yolu, “kısıtlama zihniyeti” yerine “ekleme zihniyetini” benimsemektir.

“Gıdaları tamamen kesmek yerine daha sağlıklı bir yola başlamak için mevcut diyetinize neler ekleyebileceğinizi bulmak istiyorsunuz” dedi.

“Örneğin, günde beş porsiyon meyve ve sebze yemeyi hedefleyerek başlayın. Bu kadar. Henüz yemeğinizin diğer yönleri hakkında endişelenmeyin. Bu, gıdaları kısıtlamaya yoğun bir şekilde odaklanmak yerine, diyetinize besleyici gıdaları eklemektir” diye açıkladı.

Placencia, ek bir zihniyete sahip olmanın yararlı olabileceğini, çünkü yanlış bir şey yapıyormuş gibi hissetmediğinizi, bunun da insanların diyetlerini değiştirmeye çalışırken karşılaştıkları yaygın zorluklardan birini ortadan kaldırdığını söyledi.

“Diyetiniz daha besleyici yiyeceklerle dengelendiğinde, ara sıra tatlılar gibi besin açısından daha az yoğun yiyeceklerin tadını çıkarmak giderek daha kolay hale gelir” diye ekledi, “çünkü onlar tarafından hiçbir zaman kısıtlanmış hissetmezsiniz ve nasıl bir beslenme şekliniz olduğunu anlayabilirsiniz.”

Kanagie-McAleese ayrıca SMART hedeflerinin (Belirli, Ölçülebilir, Gerçekçi ve Zamana Dayalı) belirlenmesini önermektedir.

“Amacınızın sadece daha fazla meyve atıştırmak olduğunu söylemek yerine, AKILLI bir hedef şu olabilir: ‘Önümüzdeki Pazartesi’den itibaren her hafta Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri öğleden sonra atıştırmalık olarak bir paket cips yerine bir elma seçeceğim. ,” o açıkladı.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirirken başarı için ipuçları

Kanagie-McAleese, SMART hedeflerini belirlemenin yanı sıra, yeme alışkanlıklarınızı başarıyla değiştirmeniz için üç ipucu daha sundu.

“Nedeninizi” tanımlayın: “Hedeflerinizi daha derin motivasyonlara bağlayabilirseniz, onlara bağlı kalmak daha kolay hale gelir” dedi. “Örneğin, daha uzun yaşamak ve torunlarınızın keyfini çıkarmak için diyabeti önlemek için daha sağlıklı beslenmek, dar bir kot pantolon giymekten daha motive edicidir.”

Bunu kimliğinizin bir parçası haline getirin: Kanagie-Aleese, “Yeni, sağlıklı değişiklikleri kimliğinize bağlamak, değişikliği daha sezgisel hale getiriyor” dedi. “Sağlıklı beslenmek ve ailenizin sağlığını iyileştirmek istiyorsanız, kendinizi sağlığa öncelik veren ve çocuklarınıza iyi bir rol model olan biri olarak tanımladığınızda bu daha kolay hale gelir.”

Topluluğunuzu bulun: “Benzer alışkanlıklar yaratmakla ilgilenen veya sizi destekleyip sorumlu tutmanıza yardımcı olabilecek başkalarının da olması yardımcı olur” dedi ve sertifikalı bir sağlık ve sağlıklı yaşam koçuyla birkaç hafta veya ay boyunca çalışmanın iyi bir yol olduğunu ekledi. Bunu yapmak, motivasyonu artırabilir ve değişiklikleri sürdürmeye yardımcı olabilir.

Daha iyi yemek, daha iyi hissetmemize ve daha uzun yaşamamıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, diyetimizde değişiklik yapmak zor olabilir ve birçok kişinin birkaç hafta sonra bırakmasına neden olabilir. Beslenme uzmanları, yeni beslenme biçiminize alışkanlık haline gelmesi için yeterli zaman tanımanın önemli olduğunu söylüyor. Araştırmalar, yeni bir alışkanlığın kazanılmasının ortalama 66 gün sürdüğünü, ancak bu sürenin 8 aya kadar sürebileceğini öne sürüyor.

İşleri küçük, yönetilebilir hedeflere bölmek, kalıcı değişiklikler yaratmayı kolaylaştırır. Nedeninizi bilmek, yeni yeme alışkanlıklarınızı kimliğinizin bir parçası haline getirmek ve topluluğunuzu bulmak da yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here