Deniz dikeni meyvelerinin diyabet ve obezite üzerindeki faydaları

0
231

Newfoundland Memorial Üniversitesi araştırmacıları tarafından Journal of the Science of Food and Agriculture dergisinde yayınlanan yeni bulgular, Kanada deniz topalak meyvelerinin umut verici antioksidan özelliklerini vurgulamaktadır. Profesör Fereidoon Shahidi liderliğindeki çalışma, bu meyvelerin eşsiz besin bileşimine ve biyoaktif açıdan zengin bir süper gıda olma potansiyeline ışık tutuyor.

Kuzeybatı Avrupa ve Orta Asya’nın ılıman bölgelerinden gelen deniz topalaklarının besinsel, farmasötik ve fonksiyonel faydaları bilinmektedir. Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, E, B ve A vitaminleri ve polifenoller bakımından zengin olan deniz topalak yağı ve özleri Asya ve Avrupa’da popülerlik kazanmıştır.

Kanada’ya 2000’li yılların başında tanıtılan deniz topalakı, potansiyel faydalarına ilişkin araştırmaların ardından ticari açıdan umut vaat ettiğini göstermiştir. Memorial University of Newfoundland’da doktora öğrencisi ve çalışmanın ortak yazarı olan Renan Danielski, “Deniz topalakı, Asya ve Avrupa’daki yerleşik başarısından yararlanarak Kuzey Amerika’da benzersiz bir ürün fırsatı sunuyor” yorumunu yapıyor.

Kuzey Amerika’da deniz topalaklarının sınırlı ticarileşmesi göz önüne alındığında, araştırmacılar Kanada çeşitlerindeki polifenolik bileşimi (antioksidan özellikleriyle bilinen bileşikler) karakterize etmeyi amaçladılar. Profesör Shahidi, “Çeşidimizin küresel konumunu anlamak, tüketicilere faydalarını vurgulamaya ve pazarda bir niş oluşturmaya yardımcı olabilir” diyor.

Çalışma, deniz topalak posası ve tohumlarında, her biri kardiyovasküler koruma ve anti-enflamatuar etkiler de dahil olmak üzere potansiyel sağlık yararları olan önemli polifenolik bileşikler ortaya çıkardı. Özellikle, Newfoundland’da yetişen deniz topalaklarının diğer çeşitlerde bulunmayan benzersiz biyoaktif bileşikler sergilediği görülmüştür.

Ayrıca, deniz topalak özleri in vitro olarak umut verici antidiyabetik ve anti-obezite özellikleri sergileyerek terapötik potansiyelleri hakkında daha fazla araştırma yapılmasını gerektirmiştir. Danielski şunları belirtiyor: “Bu araştırma, deniz topalak polifenollerinin potansiyel fizyolojik faydaları hakkında fikir vermektedir. Gelecekteki çalışmalar, bunların mekanizmalarını araştırmalı ve potansiyel olarak diyabet ve obezitenin önlenmesi ve tedavisine yardımcı olacak terapötik uygulamaları keşfetmelidir.”

Fonksiyonel gıdalara ve nutrasötiklere olan ilgi arttıkça, Kanada deniz topalakı sürdürülebilir ve sağlığı teşvik eden bir seçenek olarak ortaya çıkıyor ve Kuzey Amerika’daki doğal antioksidan kaynakları için yeni bir yol sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here