Daha iyi bir uyku için: Kedi otu bitkisi

0
286

Uyku sorunlarınız varsa bitkisel takviyeler de dahil olmak üzere doğal uyku yardımcılarını zaten denemiş olabilirsiniz.

Kedi otu, sakinleştirici özelliklerinin bir sonucu olarak uyku yardımı takviyelerinde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir.

Bu bitkiyi genellikle insanlar Orta Çağ’dan beri uykusuzluk gibi uyku bozukluklarını tedavi etmek için kullanırlar.

Dahası, kedi otu rahatlamanıza yardımcı olabilir ve kaygı ve diğer semptomları yaşayan kişilere fayda sağlayabilir.

Kedi otu kökü nedir?

Yaygın olarak kedi otu olarak bilinen Valeriana officinalis , Asya ve Avrupa’ya özgü bir bitkidir ve şu anda Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada da dahil olmak üzere dünyanın birçok başka yerinde yabani olarak yetişmektedir.

İnsanlar bu çok yıllık bitkiyi antik Yunan ve Roma zamanlarından beri doğal bir ilaç olarak kullanmışlardır.

Bitkinin narin kokulu çiçeklerinin aksine, kedi otu köklerinin pek çok insanın hoşuna gitmeyen çok güçlü bir kokusu vardır.

Kedi otu kökleri, rizomları (yeraltı sapları) ve stolonları (yatay sapları), çay ve tentürlerin yanı sıra kapsüller ve tabletler gibi besin takviyeleri yapmak için kullanılır.

Kedi otu vücudu nasıl etkiler?

Bilim adamları kediotunun vücutta nasıl çalıştığından tam olarak emin değiller.

Ancak araştırmalar, etkinliğinin bitkide bulunan bileşiklerin bağımsız ve sinerjistik etkileriyle ilişkili olduğunu ileri sürmektedir:

valepotriatlar
monoterpenler, seskiterpenler ve karboksilik bileşikler
lignanlar
flavonoidler
düşük seviyelerde gama-aminobütirik asit (GABA)

Kedi otundaki valerenik asit ve valerenol adı verilen bazı bileşikler vücuttaki GABA reseptörleri üzerinde etkili olabilir.

GABA, sinir sisteminizdeki sinir uyarılarını düzenlemeye yardımcı olan kimyasal bir habercidir.

Uykunun düzenlenmesinden sorumlu ana nörotransmitterlerden biridir ve vücudunuzda mevcut olan GABA miktarını arttırmanın sakinleştirici etkileri vardır.

Valerenik asit ve valerenol, GABA reseptörlerini modüle edebilir ve merkezi sinir sisteminde mevcut GABA miktarını artırabilir. Dahası, araştırmalar valerenik asidin GABA’yı yok eden bir enzimi inhibe ettiğini göstermiştir.

Kedi otundaki bileşikler ayrıca uyku ve ruh halinin düzenlenmesinde önemli rol oynayan kimyasallar olan serotonin ve adenozin reseptörleriyle de etkileşime girebilir.

Ek olarak, ön araştırmalar, valerian’a karakteristik keskin kokusunu veren bileşikler olan valepotriatların vücutta anti-anksiyete ve antidepresan etkilere sahip olabileceğini düşündürmektedir.

Kedi otunun olası sağlık yararları

Çalışmalar, kedi otu takviyesinin alınmasının kaygı ve uykusuzluk gibi belirli durumların tedavisinde yararlı olabileceğini göstermiştir.

Sindirim sağlığı

Kedi otu bitkisinin sindirim sistemine olumlu etkileri olduğuna inanılmaktadır. Bu bitki, sindirim enzimlerini artırarak sindirim süreçlerini destekleyebilir.

Bağışıklık sistemi desteği

Kedi otu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülen bileşikler içerebilir. Bu sayede vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirme potansiyeline sahip olabilir.

Antioksidan özellikler

Kedi otu bitkisi, antioksidanlar açısından zengin olabilir. Antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyarak yaşlanmayı yavaşlatabilir ve hastalıklara karşı koruyucu olabilir.

Rahatlatıcı etkiler

Kedi otu, bazı insanlarda sakinleştirici ve anksiyete azaltıcı etkileri olduğuna inanılan bileşikler içerebilir. Bu nedenle, bazı insanlar uyku problemlerini hafifletmek veya stresi azaltmak için kullanabilir.

Romatizma ve ağrı azaltma

Geleneksel tıpta, kedi otunun romatizma gibi ağrılı durumları hafifletmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Ancak bu konuda daha fazla bilimsel araştırma gereklidir.

Hormonal dengenin desteklenmesi

Kedi otu bitkisinin hormonal dengeyi desteklediğine dair bazı iddialar bulunmaktadır. Özellikle kadınlar arasında menstrüel dönemde rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Kediotu kökü yan etkileri

Kedi otu, önerilen dozlarda kullanıldığında çoğu insan için güvenli kabul edilir.

Her ne kadar kedi otu almanın yan etkileri nadir olsa da, bazı kişilerde bu yan etkiler görülebilir:

Baş ağrısı
Zayıflık
Baş dönmesi
İshal ve karın ağrısı gibi mide sorunları
Canlı rüyalar
Ağızda metalik tat
Tükenmişlik

Hamileyken veya emzirirken kediotu almamalı ve bir doktor tarafından önerilip izlenmediği sürece çocuklara veya gençlere vermemelisiniz.

Kedi otu, siklosporin ve bazı antibiyotikler gibi CYP3A4 enzimi tarafından metabolize edilen ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

Genel olarak rutininize herhangi bir bitkisel takviye eklemeden önce bir sağlık uzmanına danışın. Kedi otunun özel ihtiyaçlarınız için uygun bir seçim olup olmayacağını belirlemenize yardımcı olabilirler.

Sonuç olarak

Bazı kanıtlar, kediotu takviyelerinin uykuyu iyileştirmeye, kaygıyı azaltmaya ve OKB, menopoz ve PMS ile ilgili semptomları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bununla birlikte, araştırmalar şu anda sınırlıdır ve bilim adamları hala kediotunun insan sağlığını nasıl etkilediğini öğrenmektedir.

Nispeten güvenli kabul edilmesine ve ciddi yan etkilere neden olma ihtimalinin düşük olmasına rağmen, kediotu herkes için güvenli veya uygun değildir.

Bu nedenle, özellikle ilaç veya diğer bitkisel takviyeleri kullanıyorsanız veya bir veya daha fazla sağlık sorununuz varsa, kedi otu almadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşmanız önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here