Çocukların diş sağlığı için tüketmesi gereken 6 besin

0
211

Çocukların diş sağlığı, genel sağlıkları ve gelişimleri için çok önemlidir. Diş sağlığını korumak için sadece düzenli fırçalama ve diş hekimi ziyareti yeterli değildir. Aynı zamanda beslenme alışkanlıkları da diş sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bazı besinler dişlere zarar verirken, bazıları da dişleri güçlendirir ve korur. Peki, çocukların diş sağlığı için hangi besinleri tüketmesi gerektiğini biliyor musunuz? İşte çocukların diş sağlığı için tüketmesi gereken besinler:

Peynir

Peynir, diş sağlığı için en faydalı besinlerden biridir. Peynir, içinde bulunan kazein sayesinde diş yapılarını güçlendirir ve diş çürüklerini engelleyebilir. Ayrıca peynir, ağız içi pH dengesini sağladığı için asitli içeceklerden sonra tüketildiğinde, diş minesinin aşınmasını önler. Tatlı sonrası asit ataklarını dengelemek için de bir parça peynir tüketebilirsiniz.

Sert meyve ve sebzeler

Havuç, salatalık, elma gibi sert meyve ve sebzeler, dişlerin arasında bulunan mikropların kaldırılmasına yardımcı olur. Isırarak tüketilen bu besinler, çene kaslarının ve kemiklerinin dengeli çalışmasına katkı sağlar. Diş değişim dönemlerinde soğuk besinler tükettikten sonra, bu besinler doğal kaşıyıcı olarak da tüketilebilir. Bu sert gıdalar tükürük akışımızı artırarak tükürüğün hem ağız içi yıkama, hem de anti bakteriyel etkisinden yararlanmamızı sağlayacaklardır.

C vitamini içeren besinler

C vitamini içeren besinler, ölçülü tüketilirse diş etindeki kolajen yapımını desteklerler. Bu da sağlıklı diş etlerine sahip olmanıza yardımcı olur. Ancak asit içeren bu besinlerin fazla tüketilmesi halinde dişlerde aşınmaya neden olabileceğini unutmayın. Portakal, limon, greyfurt gibi meyveler ve domates, kivi, brokoli gibi sebzeler C vitamini açısından zengindir.

Yaban mersini

Yaban mersini gibi koyu kırmızı ve mor meyveler, mikroorganizmaların diş yüzeyine tutunmasını engeller. Bu meyveler aynı zamanda antioksidan özellikleriyle de vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaban mersini suyu veya reçeli gibi işlenmiş ürünler yerine doğal olarak tüketmeye özen gösterin.

Yeşil çay

Yeşil çay, anti bakteriyel etkisiyle bakterilerin dişe tutunmasını önler. Gün içerisinde şekersiz tüketeceğimiz 2 bardak yeşil çayın dişlerimize çok faydalı olduğunu unutmayalım. Yeşil çayı içemeyen çocuklar ise doğal bir gargara olarak kullanabilirler.

Probiyotik besinler

Kefir, yoğurt, ayran gibi probiyotik besinler, diş dostu şekersiz gıdalardır. Ayrıca içerdikleri iyi bakteriler ağzımızda kötü mikroplarının sayısının azalmasına ve diş çürüğü oluşumunun engellenmesini sağlayabilirler. Bu besinler diş ve kemik yapısını güçlendirirken, kalsiyum emilimini de artırır.

Çocukların diş sağlığı için tüketmesi gereken besinler bunlardır. Bu besinleri düzenli olarak tüketerek, diş sağlığınızı koruyabilir ve geliştirebilirsiniz. Unutmayın, sağlıklı dişler, sağlıklı bir yaşam demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here