Çocuklarda ve yetişkinlerde yumurta alerjisi belirtileri

0
199

Alerjiler , bir kişinin bağışıklık sistemi yanlışlıkla gıdadaki protein gibi zararsız bir maddeye saldırdığında ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi, rahatsız edici yiyeceğe saldırmak için antikorlar oluşturur. Yiyecek bir daha yendiğinde, vücut vücudu korumak için histamin gibi kimyasallar salgılar.

Süt alerjileri en yaygın gıda alerjisidir, bunu yer fıstığı ve yumurta alerjileri takip eder. Çocukların yüzde 2’sinin yumurtaya alerjisi var. Yumurtalar söz konusu olduğunda, yumurta beyazındaki proteinlerin, bazı insanlar her ikisine de alerjisi olsa da, yumurta sarısındaki proteinlere göre alerjik reaksiyona neden olma olasılığı daha yüksektir.

Belirtiler

Yumurta alerjisinin belirtileri diğer alerji türlerine benzer ve aşağıdakilerden bir veya daha fazlasını içerebilir:

egzama , kurdeşen veya şişme gibi cilt reaksiyonları
mide ağrısı, mide bulantısı, ishal veya kusma
hırıltı veya nefes almada zorluk
tıkalı veya burun akıntısı
hızlı nabız
Çok nadir durumlarda anafilaktik şok meydana gelebilir. Bu tıbbi bir acil durumdur.

Çocuklarda yumurta alerjisi belirtileri

Yumurta alerjileri, çocuklarda en yaygın gıda alerjisidir ve okul çağından önce çözülme olasılığı en yüksektir. İnfantil egzamalı çocuklarda yumurtaya bağlı neredeyse tüm alerjik reaksiyonlar meydana gelir.

Yumurta alerjileri genellikle çok erken yaşlarda ortaya çıkar ve en şiddetli reaksiyonlar 6 ila 15 ay arasında meydana gelir.

Çocuklarda yumurta alerjisinin tipik belirtileri şunlardır:

Cilt teması reaksiyonları
Yüzün kızarıklığı
Ağız çevresinde kurdeşen

Yetişkinlerde yumurta alerjisi belirtileri

Yetişkinlerde yumurta alerjisi oldukça nadirdir. Yetişkinlerde klinik semptomlar neredeyse her zaman çocuklukta veya genç erişkinlikte başlar, ancak belgelenmiş erişkin başlangıçlı yumurta alerjisi vakaları vardır. Bu, vücudun bağışıklık sisteminin yumurtaya duyarlı hale gelmesi ve yumurtaya tepki vermesiyle ortaya çıkar. Tüketildiği takdirde yumurtadaki protein istilacı olarak tanımlanır ve vücut bağışıklık sistemini harekete geçirerek alerjik reaksiyona neden olur. Semptomlar hafif mide bulantısı veya egzama alevlenmesinden anafilaktik reaksiyona kadar değişebilir.

Yetişkinlerde semptomlar şunları içerebilir:

Dudak veya göz kapağı şişmesi
Kaşıntılı veya sulu gözler
Kaşıntılı kulaklar veya boğaz
Nefes darlığı
Hırıltı veya öksürük
Bu belirtiler ortaya çıkarsa derhal ilk yardım kuruluşuna başvurun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here