Çin’e özgü tropikal bitki obeziteyi önleyebilir mi?

0
268

Obezite, vücutta aşırı miktarda yağ birikmesi sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Obezite, sadece görünüşü değil, aynı zamanda sağlığı da olumsuz etkiler. Obezite, şeker hastalığı, tansiyon, kalp hastalığı, inme, kanser gibi pek çok yaşamı tehdit eden hastalığa neden olabilir. Obeziteyle savaşmak için, ilaçlar, cerrahi müdahaleler ve diyet programları gibi çeşitli yöntemler vardır. Ancak bunların hiçbiri kesin bir çözüm sunmaz. Bu yüzden, bilim insanları doğada obeziteye karşı etkili olabilecek yeni bileşenler aramaktadır.

Japonya’da Osaka Metropolitan Üniversitesi İnsan Yaşamı ve Ekoloji Enstitüsü’nden Doçent Akiko Kojima liderliğindeki bir grup araştırmacı, bu konuda önemli bir buluş yaptı. Araştırmacılar, Çin’in Hainan Adası’nda yetişen tropik bir bitki olan Mallotus furetianus’un (MFE) obeziteye karşı etkili olabileceğini keşfetti. Bu bitkinin özünü, obeziteye yatkın farelere verdiler ve sonuçlar çok etkileyiciydi. MFE özü, farelerin kilo almasını ve yağlanmasını önledi. Ayrıca, MFE özünün, yağ hücrelerinin büyümesini engelleyen bazı genleri etkilediğini buldular.

Araştırma grubunun lideri Profesör Akiko Kojima, “Obeziteye karşı etkili olan gıda bileşenleri bulmak istiyoruz. Bu bileşenleri yiyerek insanların sağlıklı ve uzun yaşamasına yardımcı olabiliriz” dedi. “Bu çalışma, Mallotus furetianus özünün obeziteyi önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu bitki, obeziteye karşı yeni bir silah olabilir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here