Cildinizi genç tutan 5 doğal kolajen kaynağı

0
245

Vücudunuzun genç ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmesi için kolajen üretimi oldukça kritiktir. Kolajen, vücutta en yaygın bulunan protein olup, tendonlarda, yağlarda ve bağlarda önemli bir rol oynar. Kemik yapısının sağlamlığı için elzem olan bu protein, vücuttaki parçaların uyumlu bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Sağlıklı kolajen seviyeleri, içeren hücreleri güçlü ve genç tutar. İlginç bir şekilde, kolajenin büyümesini teşvik etmenin domino etkisi vardır; ne kadar çok kolajene sahipseniz, vücudunuz o kadar çok üretebilir ve koruyabilir.

Kolajen üretimini artırmak için doğal yöntemler şunlardır:

1. Aloe vera

Aloe vera jeli, uzun zamandır yaraların iyileşmesi ve cildin yatıştırılması için kullanılmaktadır. Aloe vera bitkisinin topikal olarak uygulandığında kolajen üretimini arttırdığı bilinmektedir. Aloe vera jeli, doğrudan cilde uygulanabileceği gibi, birçok ürün biçiminde de bulunmaktadır.

2. C vitamini

C vitamini, hyalüronik asit sentezi için kritik öneme sahiptir. C vitamini ve amino asitler açısından zengin yiyecekler tüketmek, hyaluronik asit ve kollajen düzeylerini artırabilir. Portakal, kırmızı biber, lahana, Brüksel lahanası, brokoli ve çilek gibi yiyeceklerin tümü C vitamini açısından zengindir.

3. Ginseng

Ginseng, cilt tarafından kolayca emilir ve cildin orijinal şeklini korumasına yardımcı olur. Ayrıca kollajen büyümesini teşvik ettiği bilinmektedir. Ginseng’in güneşten gelen UVB ışınlarına karşı cildi koruma yeteneği de araştırmalarla kanıtlanmıştır.

4. Kişniş

Kişniş yaprağı, C vitamini içerir ve kollajen üretimi ile bağlantılıdır. Ayrıca linolenik asit içeren kişniş, cildiniz için güçlü bir yaşlanma karşıtı faktör olabilir.

5. Yosun – Algler

Deniz bitkileri, cildin oksidasyona maruz kalmasını önleyerek elastikiyetini ve kollajenini koruyabilir. Elementlere maruz kalmanın neden olduğu cilt hasarını azaltabilirler.

Önemli Not: Yukarıdaki yöntemlerin kişiler üzerindeki etkisi farklı olabilir. Bu nedenle, doğal yöntemleri denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here