Çikolatalı fındık ezmesi tarifi

0
276

Yapımı sanıldığından daha basit olan bu lezzetli kahvaltılık, aynı zamanda kurabiye ve keklerinizin üzerine de sürebileceğiniz kıvamda bir ezme. Ev yapımı çikolatalı fındık ezmesi hem çocukların tüketimi için uygun, hem de ekonomik!

İçine farklı baharat ve aromalar koyarak çeşitlendirebileceğiniz bu fındık ezmesini sıcak bir ekmek üzerine sürün, denedikten sonra siz de bayılacaksınız. Mutfakta işe koyulma vakti, haydi buyurun ev yapımı çikolatalı fındık ezmesi tarifimize.

Malzemeler

  • 3 su bardağı kabuksuz, kavrulmuş fındık
  • 3/4 su bardağı bitter çikolata veya 3 yemek kaşığı çiğ kakao
  • 1-2 tutam tuz

Çikolatalı fındık ezmesi yapılışı
Yüzde 85 kakao oranı olan bir çikolata ile yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer daha tatlı bir lezzet isterseniz daha az kakao oranlı bir çikolata kullanabilirsiniz.
  1. Fındıkları mutfak robotunda iyice parçalayın. Arada sırada durdurup kenarlarını sıyırarak yağları çıkıp ezme oluşana dek karıştırın. Mutfak robotunuzun gücüne göre bu işlem 3-10 dakika arasında sürebilir.
  2. Çikolatayı bain-marie usulü eritin. Erimiş çikolatayı (Bu aşamada çikolata kullanmak istemezseniz kakaoyu) tuzla birlikte fındık ezmesine ekleyin ve pürüzsüz olana dek karıştırın. Kavanozlarda, oda sıcaklığında veya buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabında saklarsanız tamamıyla katılaşıyor, yemeden 5-10 dakika önce oda sıcaklığına çıkarınca da kıvamı tam yerinde oluyor.

Fındık ezme haline gelince pudra şekeri ekleyebilirsiniz ya da her şeyi ekleyip karıştırdıktan sonra 3-4 yemek kaşığı bal veya agave şurubu ekleyebilirsiniz. Ancak sıvı tatlandırıcılar eklendiği anda fındık ezmesi katılaşabiliyor. Bu durumda pürüzsüz olana dek mutfak robotunda çekmeye devam edin. Gerekirse 3-4 yemek kaşığı süt veya su ekleyin, karıştırdıkça yumuşayacaktır. Süt, su eklerseniz, kesinlikle buzdolabında muhafaza edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here