Cevizin sağlıklı bir yaşam için faydaları

0
239

Cevizlerin obezite ve iltihapla mücadelede faydalı olduğunu gösteren yeni bir araştırma yayınlandı. (Texas A&M AgriLife fotoğrafı, Laura McKenzie tarafından)

Araştırmanın lideri Ph.D. Luis Cisneros-Zevallos, “Dünya çapında obezite ve diyabet vakaları artıyor ve bunun nedenlerinden biri yüksek yağlı diyet alışkanlığı. İnsanlar daha sağlıklı seçenekler arıyor ve cevizlerin sağlıklı bir seçenek olduğunu kanıtladık” dedi. Texas A&M Ziraat ve Yaşam Bilimleri Koleji Bahçe Bitkileri Bilimleri Bölümü’nde ve Tarım Yoluyla Sağlığı Geliştirme Enstitüsü’nde görevli bilim insanı.

Araştırma, MDPI’de “Penkan Cevizleri ve Polifenolleri, Yüksek Yağlı Diyetle Beslenen Farelerde Dysbiosis, Enflamasyonu ve Artan Enerji Harcamasını Azaltarak Obeziteyi, Hepatik Steatozu ve Diyabeti Önler” başlığıyla yayınlandı.

Bahçe Bitkileri Bilimleri Bölümü başkanı Ph.D. Amit Dhingra, Cisneros-Zevallos’un çalışmasının cevizlerin Amerika’da çok besleyici olduğunu destekleyen bilimsel kanıtlar sağladığını söyledi.

“Dr. Cisneros-Zevallos sayesinde, bu beslenme faydasının altında yatan mekanizmaları biliyoruz. Bölümümüz sürdürülebilirlik, sağlıklı yaşam ve gıda güvenliği alanlarına odaklanıyor ve bu araştırma, bahçe bitkilerinin insan sağlığı ile bağlantısını gösteriyor.”

Cevizler sağlık yararları sağlar

Çalışmada, Meksika Salvador Zubiran Ulusal Tıp Bilimleri ve Beslenme Enstitüsü’nden Ph.D. Claudia Delgadillo-Puga ve Ph.D.

Cisneros-Zevallos, farelere ceviz ve yüksek yağlı diyet verdiklerini ve cevizlerin enerji harcamasını artırarak disbiyoz ve iltihaplanmayı azalttığını bulduklarını belirtti. Çalışma, cevizlerin karaciğer ve iskelet kasındaki yağ yakımını ve mitokondriyal oksidatif metabolizmayı etkilediğini gösterdi.

Ayrıca cevizlerin iltihap önleyici özelliklerinin, kronik iltihaplanma ve çeşitli hastalıklara yol açan düşük dereceli iltihabı azalttığını söyledi. Bu da cevizlerin yüksek yağlı diyet yiyen farelerin vücut ağırlığını koruduğunu ve diyabeti engellediğini ortaya koydu.

Bu yeni özellik, cevizleri hem doğrudan tüketilebilen hem de fonksiyonel gıda ve diyet takviyeleri olarak kullanılabilen bir süper gıda yapabilir.

Ceviz tüketmenin yeni yollarını belirlemek

Cisneros-Zevallos, “Bu bulgu, çalışmalarımızda stratejiler geliştirirken çok önemli. Cevizlerin işlevleri hakkında ne kadar çok şey bilirsek, o kadar sağlıklı ürünler üretme şansımız artar” dedi. Cevizler, Teksas ve ABD için ekonomik ve tarihi değere sahip ve üreticilere istikrar kazandırıyor. Bu araştırma, cevizden elde edilen yeni ürünlerin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here