Böğürtlenin faydaları nelerdir?

0
314

Böğürtlen, faydalı vitaminler, mineraller, lif ve antioksidanlar içeren bir süper besindir. Kalorileri, karbonhidratları ve yağları düşüktür. Böğürtlen kanserle bile savaşabilir ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Böğürtlen birçok sağlık yararı sunar. C, K ve manganez gibi vitamin ve minerallerle doludurlar, lif oranı yüksektir ve beyin sağlığını artırabilirler.

Böğürtlenin sağlığa faydaları

Tatlı ama mayhoş böğürtlenler yazın vazgeçilmezidir. Ancak bu meyve güzelliklerinin faydaları, nefis tatlarının çok ötesine geçiyor. Böğürtlenin sağlık açısından da etkileyici faydaları vardır.

1. C vitamini ile doludurlar

Sadece bir bardak çiğ böğürtlen30.2 miligramGüvenilir KaynakC vitamini. Bu, önerilen günlük değerin yarısıdır. C vitamini , kemiklerde, bağ dokusunda ve kan damarlarında kollajen oluşumunun ayrılmaz bir parçasıdır . C vitamini ayrıca size yardımcı olabilir:

 • Yaraları iyileştirme
 • Cildi yenilemek
 • Vücuttaki serbest radikalleri (toksinler tarafından salınan moleküller) azaltmak
  demir emmek
 • Soğuk algınlığını kısaltmak
 • İskorbüt önlemek

2. Lif içeriği yüksektir

Çoğu insan diyetlerinde yeterince lif almaz. Düşük lifli bir diyette, şişkinlik, kabızlık ve mide ağrısı gibi sindirim problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Yeterince lif almamak kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Yüksek lifli bir diyet size yardımcı olabilir:

 • Kolesterolü düşürmek
 • Düzenli bağırsak hareketlerini teşvik etmek
 • Şeker emilim oranını yavaşlatarak kan şekeri seviyelerini yönetin
 • Yedikten sonra daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar
 • Sağlıklı bağırsak bakterilerini beslemek için yakıt sağlar
 • Böylesine küçük bir meyve için böğürtlenin lif oranı yüksektir. Bir bardak çiğ böğürtlen neredeyse 8 gramdır.

3. Harika bir K vitamini kaynağı

Kendinizi kestiğinizde çok kanamamanızın nedeni K vitaminidir : Kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olur. K vitamini de kemik metabolizmasında rol oynar. K vitamini eksikliği kemik incelmesine ve kemik kırılmalarına neden olabilir. Kolay morarmaya, ağır adet kanamasına ve dışkıda veya idrarda kana neden olabilir.

Sadece bir bardak çiğ böğürtlen neredeyse 29 mikrogram K vitamini içerir. Günlük önerilen K vitamini değerinin üçte birinden fazlasına denk gelir.

Kan sulandırıcı kullanıyorsanız, böğürtlen, yeşil yapraklı sebzeler, soya fasulyesi ve fermente süt ürünleri gibi yüksek K vitamini içeren yiyecekleri tutarlı veya azaltılmış miktarda yediğinizden emin olun. Yiyebileceğiniz miktar konusunda doktorunuzla konuşun.

4. Yüksek manganez

Manganez hakkında diğer mineraller kadar çok şey duymazsınız , ancak sağlıklı kemik gelişimi ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için hayati önem taşır. Ayrıca vücudunuzun karbonhidratları, amino asitleri ve kolesterolü metabolize etmesine yardımcı olur.

C vitamini gibi, manganez de kollajen oluşumunda önemli bir rol oynar. Manganezin kollajen oluşturmasına yardımcı olan prolidaz enzimi de yaraların düzgün bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Manganez, osteoporozu önlemeye, kan şekeri düzeylerini yönetmeye ve epileptik nöbetleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir bardak çiğ böğürtlen içerir 0.9 miligram manganez içerir. Günlük önerilen değerin neredeyse yarısı. Yine de, çok fazla manganezin toksik olabileceğini unutmayın.

Bununla birlikte, kronik karaciğer hastalığı veya anemi gibi vücudunuzun fazla manganezi ortadan kaldırmasını engelleyen bir durumunuz yoksa, yiyecek miktarlarında çok fazla manganez almanız pek olası değildir.

5. Beyin sağlığını artırabilir

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, böğürtlen gibi meyveleri yemek beyin sağlığını iyileştirebilir ve yaşlanmanın neden olduğu hafıza kaybını önlemeye yardımcı olabilir .

İnceleme, meyve meyvelerindeki antioksidanların serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olduğu ve beyin nöronlarının iletişim kurma şeklini değiştirdiği sonucuna vardı. Bu, yaşlanmayla birlikte yaygın olarak görülen bilişsel ve motor sorunlara yol açabilen beyin iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir.

6. Ağız sağlığını desteklemeye yardımcı olur

2013 yılında yapılan bir çalışma, böğürtlen özünün ağız hastalığına neden olan bazı bakteri türlerine karşı antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğunu buldu.

Araştırmacılar daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekiyor, ancak böğürtlen özünün diş eti hastalıklarını ve boşlukları önlemeye ve kontrol etmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.


Böğürtlene süper yiyecek demek için yapılacak bir tartışma var . Yararlı vitaminler ve mineraller, lif ve antioksidanlar bakımından zengindirler. Kalorileri, karbonhidratları ve yağları düşüktür. Böğürtlen ayrıca çok yönlüdür ve diyetinize eklenmesi kolaydır.

Böğürtlenin kanserle kesin olarak savaşıp savaşmadığını ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulurken, şimdiye kadarki araştırmalar heyecan verici. Kanser önleme ve diğer birçok fayda için bitki ağırlıklı bir diyeti destekleyen önemli kanıtlar olduğunu biliyoruz.

Böğürtlenin ve faydalarının tadını smoothie , yoğurt parfe veya yeşil salatanın üzerinde çıkarın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here