Böğürtlen çayının faydaları

0
378

Böğürtlen çayı; gülgiller familyasından gelen ve dikenli gövdesi ile tanınan böğürtlen bitkisinin yaprak ve meyvelerinden yapılır. Odunsu dalları ve kenarları dişli yaprakları ile çalılıklar şeklinde yetişen böğürtlen bitkisi; ormanlık alanlarda, duvar diplerinde ve bahçe kenarlarından kendiliğinden büyür.

Vitamin ve mineraller açısından zengin bir bitki olan böğürtlenin kökü, yaprakları ve meyveleri farklı şekillerde kullanılır. Böğürtlen yaprakları, farklı rahatsızlıklara karşı iyi geldiği düşünüldüğünden çay yapılarak tıbbı amaçla tüketilir.

Böğürtlen çayı nerede bulunur?

Böğürtlen çayı, hazır paketler halinde marketlerde bulunabilir. Evde böğürtlen çayı hazırlamak için ise aktarlarda satılan kurutulmuş yapraklar kullanılır. Aktarlarda satılan böğürtlen yapraklarının bir yıldan eski olmamasına ve yaprakların üzerinde leke olmamasına dikkat edilmelidir. Taze böğürtlenlerden çay yapılacağı zaman ise ağustos ve eylül aylarında semt pazarlarında ve büyük marketlerde böğürtlen meyvesi bulunabilir.

Böğürtlen çayı nasıl hazırlanır?

Böğürtlen çayı, taze böğürtlen meyvelerinden ve kurtulmuş böğürtlen yapraklarında hazırlanabilir. Kurtulmuş böğürtlen yaprakları demliğin içine konur ve üzerine kaynamış su eklenerek 10 -15 dakika demlenmeye bırakılır. Kurutulmuş böğürtlen yapraklarından çay hazırlarken böğürtlen yapraklarını su ile birlikte kaynatmamak gerekir.

Taze böğürtlen meyvelerinden çay hazırlamak ise daha zahmetlidir. Bir kaşık yardımı ile ezilerek suyu çıkarılan taze böğürtlenler su ve posası ile birlikte kaynar suyun içine atılır. 10 15 dakika kadar kaynatılan böğürtlenlerin üzerine gelen köpük alınır ve soğuyunca süzülerek çay olarak tüketilir.

Böğürtlen çayının faydaları nelerdir?

– Taze böğürtlen meyvelerinden yapılan çay, malta eriği gibi kan şekerini düzenler.

– Böğürtlen çayı grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur. İçeriğindeki C vitamini ve lifler ile hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

– Kurutulmuş böğürtlen yaprağından hazırlanan çay boğaz ağrısı, bademcik şişmesi ve öksürüğe karşı kullanılır.

– İçeriğindeki cyaniding-3-glükoz adlı antioksidan ile kanserli hücrelerin yayılmasını engellediği söylenmektedir.

Böğürtlen çayının yan etkileri nelerdir?

Böğürtlen çayı fazla tüketildiğinde mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklara neden olur. Uzun süreli kullanımda ise karaciğer hastalıklarına yol açabilen böğürtlen çayı, kemik sağlığını da olumsuz etkiler. Özellikle kalsiyum eksikliği olan kişilerin böğürtlen çayı tüketmeden önce doktora danışması tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here