Böbrek sağlığı için sofralarınıza ekleyebileceğiniz 8 güçlü yiyecek

0
206

Gün içerisinde vücudumuzun en büyük yüklerini taşıyan organlarımızdan biri, hiç şüphesiz, böbreklerimizdir. Böbreklerimizin sağlığını korumak için genellikle ilk akla gelen şey bol su içmek olsa da, bu yeterli değildir. Böbrek sağlığımız için doğal çözümlere odaklanarak, böbreklerimizin temizlenmesine ve zararlı maddelerden kurtulmasına yardımcı olabiliriz.

Böbrek sağlığına dair belirtiler göz ardı edilmemeli ve en ufak bir şüphe durumunda bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır. İşte böbreklerde sorun olabileceğini gösteren yaygın belirtiler:

  • İdrar üretim sıklığında değişiklik (azalma ya da aşırı artma)
  • İdrarın yapısında değişiklik (köpüklü, kabarcıklı ya da kanlı idrar gibi)
  • Vücutta ödem ve şişkinlik
  • Aşırı üşüme
  • Yorgunluk
  • Ciltte sebepsiz kaşıntılar
  • Nefes darlığı
  • İştah kaybı, bulantı ya da kusma
  • Baş dönmesi, konsantrasyon eksikliği
  • Vücudun iki yanında ya da sırt bölgesinde ağrı

Böbrek sağlığınızı desteklemek adına vücudunuza yardımcı olacak bazı doğal besinleri tanımaya ne dersiniz?

Böbreklere iyi gelen yiyecekler:

1. Maydanoz: C vitamini ve diğer vitamin ve mineraller içeren maydanoz, böbrek sağlığını olumlu yönde etkiler. Çiğ olarak tüketmek en iyisidir.

2. Kabak çekirdeği: Demir ve çinko açısından zengin olan kabak çekirdeği, doğru miktarlarda tüketildiğinde böbrek sağlığına katkı sağlar.

3. Kırmızı elma: Bolca besin lifi içeren kırmızı elmalar, böbreklerin filtreleme özelliğini destekleyerek sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

4. Bal kabağı: Böbreklere faydalı olan bal kabakları, taze olarak rendelenip salata şeklinde tüketildiğinde en etkili olur.

5. Isırgan otu çayı: İdrar söktürücü etkileri olan ısırgan otu çayı, böbrekleri rahatlatarak sağlıklı çalışmalarına destek olur.

6. Yoğurt: Kalsiyum, D vitamini ve probiyotik bakımından zengin yoğurt, doğal haliyle tüketildiğinde böbrek sağlığını destekler.

7. Limon suyu: Antioksidan, antienflamatuar ve diüretik özelliklere sahip limon suyu, özellikle böbrek taşı sorunu olanlara önerilir.

8. Çörek otu yağı: İçerdiği ‘timokinon’ madde ile böbrek sağlığına destek olan çörek otu yağını düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, yukarıdaki yiyecek ve içeceklerin tek başına bir tedavi olarak kullanılamayacağıdır. Herhangi bir sağlık sorunu durumunda mutlaka bir uzmana danışılmalı ve önerilen tedavi yöntemleri takip edilmelidir. Sağlığınızı riske atmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here