Bitkisel sütler inek sütü kadar sağlıklı mı?

0
301

İnsanlar artık inek sütü yerine yulaf, soya veya badem gibi bitkilerden yapılan sütleri daha çok içiyor. Peki bu sütler inek sütü kadar sağlıklı mı? Yeni bir araştırma, çoğunun olmadığını söylüyor.

İnek sütü, kalsiyum ve D vitamini gibi vücudumuz için çok önemli besinler içerir. Ama bu besinleri yeterince alamıyoruz. İnek sütü ayrıca protein de verir ki bu da vücudumuzun iyi çalışması için gerekli.

Bilim insanları, bitkisel sütlerin inek sütü kadar besleyici olup olmadığını anlamak için 200’den fazla bitkisel sütü incelediler. İnek sütüyle karşılaştırdıklarında, bitkisel sütlerin çok azının kalsiyum, D vitamini ve protein açısından inek sütü kadar iyi olduğunu gördüler.

Bu araştırmayı yapan Abigail Johnson, “Araştırmamız, birçok bitkisel sütün inek sütü kadar sağlıklı olmadığını gösteriyor” dedi. “Bu yüzden, tüketiciler bitkisel süt alırken kalsiyum ve D vitamini içerenleri seçmeli. Ayrıca başka yiyecek ve içeceklerden de kalsiyum ve D vitamini almaya çalışmalılar.”

Johnson’ın çalıştığı yerde 19.000 çeşit yiyecek ve içeceğin besin değerleri var. Johnson, “Yaptığımız araştırmalarda, insanların daha çok bitkisel süt içtiğini görüyoruz” dedi. “Bu yüzden, biz de bitkisel sütlerin besin değerlerini daha iyi bilmek istedik.”

Araştırma için 23 farklı markanın 233 bitkisel sütünün etiketlerine baktılar. Her birinin ne kadar besin içerdiğini hesapladılar. Sonra bunları birbirleriyle ve inek sütüyle karşılaştırdılar. İnek sütüyle karşılaştırıldığında, bitkisel sütlerin yalnızca 28’i kalsiyum, D vitamini ve protein açısından inek sütü kadar iyiydi.

Araştırmaya dahil edilen bitkisel sütlerin çoğu badem, yulaf veya soyadan yapılmıştı. Bilim insanları, bitkisel sütlerin çoğunun kalsiyum ve D vitamini ile zenginleştirildiğini buldular. Yani bu besinleri ek olarak verdiler. Ama protein açısından çok farklıydılar. Bazıları çok az protein verirken, bazıları inek sütü kadar veya daha fazla protein veriyordu. Soya ve bezelye gibi bitkilerden yapılan sütler daha çok protein verme eğilimindeydi.

Johnson, “Araştırmamız, tüketicilerin birçok bitkisel sütün inek sütü kadar sağlıklı olmadığını bilmeleri gerektiğini gösteriyor” dedi. “Etiketleri dikkatli okumaları ve sağlıkları için gerekli besinleri almaları için bilgilendirilmeleri lazım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here