Bitkilerin kuru hallerini mi yoksa taze hallerini mi tercih etmeliyiz?

0
311

Sağlıklı bir tarif ile yemek yaparken bir anda zerdeçal veya zencefil kökü içerdiğini gördünüz ama elinizde sadece toz haline getirilmiş baharat hali mi var? Peki o zaman ne yapmak gerek? Birbiri yerine kullanılabilirler mi? Yoksa faydası daha mı az olur?

Baharat veya taze bitkiler

Zencefil veya zerdeçal kökü genelde öğütülmeden önce haşlanır ve kurutulur. Kullanılan yönteme göre bunun sonucunda içerisindeki belli faydalı ve güçlü bileşenler ile öz yağlar kaybolabilirler.

Ancak yine de toz formunda hala bazı biyoaktifler kalmaya devam ederler. Örneğin zerdeçalda curcumin maddesi varlığını sürdürür. Buna ek olarak baharatı büyük miktarda kullanmak daha kolaydır çünkü rendelemek veya soymak gerekmez. Bu da onu kullanımı kolay bir hale getirir.

Peki aroma konusu ne olacak? Bunlar baharatların ne kadar taze olduklarına bağlı. Eğer son kullanma tarihleri geçtiyse, güçlü baharatlar bu güçlerini hızlıca kaybederler. Eğer taze ve yüksek kalitelilerse, aroma bileşenleri konsantre olduğundan taze halleri daha güçlü olabilirler.

Öğütülmüş veya taze baharatlar arası geçiş mümkün mü?

Artı ve eksilerine göz atarken taze baharatlar ile toz halleri arasında çok bir fark yok. Her ikisinde de anti-inflamatuvar ve bağırsak dostu bileşenler vardır ve aroma veren maddeler de yer almaya devam ederler.

Yani mecbur kaldığınızda taze baharatlar ve bitkiler yerine toz, öğütülmüş hallerini güvenle kullanabilirsiniz. En iyi yaklaşım her ikisini birden kullanarak tüm faydalarını elde etmek olabilir.

Böylece sadece yemeğinizin aroması artmaz, aynı zamanda bir sonraki yemeğinizde tahminlerde bulunmanız da gerekmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here