Bitki çaylarında faydalı lipitler

0
126

Bazı bitki çaylarındaki lipidler ilk kez ayrıntılı olarak tanımlanmış ve çayların sağlığa faydalarına katkılarının araştırılmasına zemin hazırlanmıştır.

Bitkisel çaylar, sadece tatları ve ferahlatıcı özellikleri için değil, aynı zamanda sağlığa olan çok çeşitli faydaları nedeniyle de dünya çapında sevilmektedir. Ancak çaylardaki lipit adı verilen bir bileşik kategorisinin potansiyel önemi nispeten keşfedilmemişti. Hokkaido Üniversitesi’ndeki araştırmacılar şimdi dört çeşit bitki çayı örneğinde beş lipit kategorisinden 341 farklı moleküler tür tespit etti. Araştırmacılar sonuçlarını Food Chemistry dergisinde yayınladılar.

Lipidler, suda çözünmeme özelliğini paylaşan çeşitli doğal maddeler topluluğudur. Birçok gıdanın ortak bileşenleri olan tüm katı ve sıvı yağları içerirler, ancak genellikle çayların önemli bileşenleri olarak incelenmemişlerdir.

Hokkaido ekibi ilk analizleri için dört çay seçti: dokudami (Houttuynia cordata, balık nanesi), kumazasa (Sasa veitchii), sugina (Equisetum arvense, yaygın atkuyruğu) ve yomogi (Artemisia princeps, Japon pelin otu).

Bu ve diğer bitki çaylarına atfedilen tıbbi faydalar arasında antioksidan, antiglisasyon, anti-enflamatuar, antibakteriyel, antiviral, anti-alerjik, antikarsinojenik, antitrombotik, vazodilatör, antimutajenik ve yaşlanma karşıtı etkiler yer almaktadır.

Bitki çaylarına atfedilen tıbbi faydalar arasında antioksidan, antiglisasyon, anti-enflamatuar, antibakteriyel, antiviral, anti-alerjik, antikarsinojenik, antitrombotik, vazodilatör, antimutajenik ve yaşlanma karşıtı etkiler yer almaktadır.

Analiz, dört çay türündeki lipidlerde önemli farklılıklar olduğunu ve her türün bilinen bazı biyoaktif lipidler içerdiğini ortaya koymuştur. Bunlar arasında hidroksi yağ asitlerinin kısa zincirli yağ asidi esterleri (SFAHFA’lar) olarak adlandırılan ve bazıları daha önce bitkilerde hiç bulunmamış olan farklı bir lipit kategorisi de yer alıyordu. Çayda tespit edilen SFAHFA’lar, bağırsak sağlığını korumak için gerekli metabolitler olan kısa zincirli yağ asitlerinin yeni bir kaynağı olabilir.

Çaylarda bulunan lipit konsantrasyonlarının tüketicilerde önemli besinsel ve tıbbi etkilere sahip olması bekleniyor.

Keşfedilen lipidler arasında anti-enflamatuar özellikleriyle bilinen α-linolenik asit ve çeşitli sağlık yararlarıyla ilişkilendirilen araşidonik asit de bulunuyor. Bu iki bileşik, besinsel faydaları ile iyi bilinen bir lipit kategorisi olan çaylarda bulunan bir dizi çoklu doymamış yağ asidinin örnekleridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here