Bilim insanları, pirincin sıcaklığa dayanıklılığını artırmak için bir geni değiştirdi

0
2782

Dünya ısındıkça, soğuğa alışkın bitkileri yetiştirmek zorlaşıyor. Bu bitkiler, sıcaklık arttıkça kalitelerini ve verimlerini kaybediyorlar. Pirinç de bunlardan biri. Pirinç, olgunlaşırken çok sıcak havalara maruz kaldığında, nişasta miktarı azalıyor. Bu da pirincin beyaz ve bozuk görünmesine neden oluyor. Buna “kireçlilik” deniyor. Kireçli pirinç, öğütülmesi, pişirilmesi ve satılması daha zor olan bir pirinçtir.

Bilim insanları, pirincin sıcaklığa dayanıklı olmasını sağlamak için bir geni değiştirdiler. Bu gen, pirincin içindeki küçük keselerde bulunan ve asitlik sağlayan bir enzimi azalttı. Bu enzim, pirincin beyazlaşmasına neden olan bir faktördü. Bilim insanları, bu enzimin miktarını kontrol eden bir bölgeyi kesip yapıştırarak geni değiştirdiler. Buna “gen düzenleme” deniyor.

Geni değiştirilen pirinçler, normal pirinçlere göre daha sağlam ve şeffaf oldular. Ayrıca daha fazla ağırlık kazandılar. Bu da pirincin kalitesini ve değerini artırdı. Geni değiştirilen pirinçler, sıcaklık artsa bile bu özelliklerini korudular.

Bu yöntem çok yeni ve patentli. Bilim insanları, bu yöntemle gıda sorunlarını çözmeye yardımcı olabileceklerini umuyorlar. Çünkü dünyada milyonlarca insan pirince bağımlı yaşıyor. Pirincin sıcaklığa dayanıklı olması, insanların aç kalmaması için önemli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here