Bıldırcın yumurtasının faydaları

0
118

Bıldırcın yumurtası, minicik bir boyutta olmasına rağmen mutfaklarımızın demirbaş malzemelerinden olan tavuk yumurtasından birçok konuda çok daha faydalı bir isim desek yeri. Küçücük 1 bıldırcın yumurtası, 1 tavuk yumurtasından yaklaşık 8-9 kat fazla mineral, vitamin ve protein içeriyor.

Sadece bu özelliği bile onu daha çok tüketmek için yeterli bir sebepken bıldırcın yumurtası bununla da yetinmiyor, sahip olduğu tüm besin değerleriyle şaşırtıyor.

1 adet bıldırcın yumurtasının besin değeri yaklaşık olarak şöyle:
Karbonhidrat: 0.04 g
Protein: 1.2 g
Yağ: 1 g
Kolesterol: 76 mg
Potasyum: 13 mg
Kalsiyum: 6 mg
Sodyum: 12.70 mg
Demir: 0.34 mg
A vitamini: 14.04 IU

Bunların yanı sıra bıldırcın yumurtasının içinde hatırı sayılır miktarda E, B 12 vitamini, riboflavin, folat ve pantotenik asit, magnezyum, fosfor ve çinko olduğu da biliniyor.

Bıldırcın yumurtasının faydaları

Bıldırcın yumurtasının en önemli faydalarından biri bağışıklık sistemizle ilgili desek yanlış olmaz. Bıldırcın yumurtası, bağışıklık sistemini güçlendirerek bizi birçok hastalığa karşı koruyor.
Bir türlü bitmek bilmeyen öksürükten tutun astıma dek uzanan birçok solunum sorununun iyileşme sürecine destek oluyor.
Alerjik rahatsızlıkların baş göstermesini önemli ölçüde önlüyor.
Bıldırcın yumurtası içindeki bolca vitamin ve mineral sayesinde vücuda enerji veriyor, daha dinç hissetmemizi sağlıyor.
Kansızlık sorunu olanların bu sorunla baş etmesine yardımcı oluyor.
Antioksidan özellikleri bulunduğundan vücudu tepeden tırnağa temizleme etkisi de gösterebiliyor, bu sayede en çok bilinen detoks yiyeceklerinden biri olarak kullanılıyor.
İçindeki potasyum sayesinde yüksek tansiyonu düşürme konusunda yardımcı oluyor.
Yüksek tansiyona olan olumlu etkileri nedeniyle kalp ve damar sağlığını da koruyor.
Metabolizmayı hızlandırıyor. Bu etkisi nedeniyle iştah açıcı bir özellik de gösteriyor. Bu özelliği en çok iştahsız çocukların iştahını açmak için değerlendiriliyor.
Ameliyat yaraları da dahil olmak üzere vücutta oluşan yaraların iyileşme sürecini hızlandırıyor.
Bıldırcın yumurtası, içinde bolca A vitamini olduğundan göz sağlığını da destekliyor.

Bıldırcın yumurtası nasıl tüketilmeli?

Bıldırcın yumurtası birçoğumuzun bildiği gibi genelde çiğ olarak içilen bir yumurta. Eğer aklınızda “Bıldırcın yumurtası içilir mi?” gibi bir soru varsa cevabının evet olduğunu kolayca söyleyebiliriz. Bunun için bıldırcın yumurtasının kabuğunu dikkatli bir şekilde kırmalı ve temiz bir kaşığa içindeki yumurtayı aktararak bir seferde hızlıca içmelisiniz. Annelerimizden bildiğimiz gibi, bunu tam olarak yapabileceğine güvenemezseniz geleneksel bir yöntem olarak kaşığa aldığınız bıldırcın yumurtasının üzerine biraz toz şeker serpiştirebilir ve damağınızda kötü bir tat bırakmasını engelleyebilirsiniz. Ancak toz şeker hiç de faydalı bir şeker olmadığından bu yöntem bıldırcın yumurtasından alacağınız faydanın azalmasına yol açacaktır, bizden söylemesi.

Bıldırcın yumurtasını az bir süre haşlayarak tıpkı tavuk yumurtası gibi tüketebilir ya da dalyan köftenin içine konan haşlanmış tavuk yumurtasının yerine bıldırcın yumurtası koyarak aynı tarifi uygulayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra bıldırcın yumurtasını, menemenden çılbıra, tavuk yumurtası kullandığınız her tarifte kullanabileceğinizi de söyleyelim.

Not: Alerjik reaksiyonlar veya aşırı tüketimin neden olabileceği böbrek sorunlarına dek birçok problemle karşılaşma ihtimaline karşı doktorunuza danışarak tüketmenizde fayda var.

Kaynak: https://yemek.com/bildircin-yumurtasinin-faydalari/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here