Beyninize giden yol midenizden geçer

0
262

Yiyecekleri zihinsel sağlıkla ilişkilendiren bilim olan psikobiyotik, yeni bir düşünme biçimi gibi görünüyor. Ancak geçmişi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır.

Ne yediğiniz gerçekten fikrinizi değiştirebilir mi? Sosyal medyanın akıl sağlığı ve zindelik köşelerinde herhangi bir zaman geçirin ve yanıt kocaman bir evet gibi görünüyor: İnternetin her yerindeki etkileyiciler , depresyon ve kaygıdan TSSB’ye kadar her şeyi tedavi etmek için probiyotikler ve diyet kullanma müjdesini vaaz ediyor .

Bir kez olsun, bu sosyal medya aldatmacası birçok bilim insanı tarafından tekrarlanıyor: Son on yılda, araştırmacılar bağırsaklarımızdaki mikropların beyin kimyamızı nasıl etkilediğini tam olarak anlamaya başladılar. Gastropod’un son bölümü olan ” Gut Feeling “de yardımcı sunucular Cynthia Graber ve Nicola Twilley, bu heyecan verici yeni tıp alanının arkasındaki bilimi ve tarihi ele alıyor.

Önde gelen ışıklarından biri Cork Üniversitesi’nden John Cryan’dır ve 2011’de o ve meslektaşları bu yeni bilimi tanımlamak için yeni bir kelime icat ettiler: psikobiyotik. Gastropod’a “Bir psikobiyotik, akıl sağlığı yararı için mikrobiyomu hedefleyen bir müdahaledir” dedi; Bu, probiyotikleri veya yoğurdunuzda bulabileceğiniz faydalı bakteri türünü ve ayrıca bağırsaklarınızda zaten yaşayan faydalı bakterilerin yemekten hoşlandığı yapraklı yeşillikler ve kepekli tahıllar gibi gıdalar olan prebiyotikleri kapsar.

İlginç bir şekilde, bu tür gıda temelli akıl sağlığı tedavisi yepyeni görünse de – 2000’lerin başında, bağırsak bakterilerinin psikolojik sorunlarda rol oynayabileceği fikri oldukça radikal ve spekülatif bir öneriydi – bunun arkasındaki fikir hiç de öyle değil. . Aslında, 1700’lerin sonlarında ve 1800’lerde tıp tarihçisi Ian Miller , çoğu doktorun midenin “vücudun büyük sinir merkezi veya büyük duyu merkezi” olduğunu düşündüğünü söylüyor – başka bir deyişle, mide diğer tüm organlardan daha önemliydi. , nasıl hissettiğinizi belirlemede beyniniz dahil. Ancak 1840’lara kadar, bilim adamları bakterilerin (o zamanlar hala nispeten yeni bir keşif) insan bağırsağında bulunabileceğini fark ettiklerinde, bunun nedenini de araştırmaya başladılar .sindirimi etkileyen şeyler zihni de etkileyebilir.

Bu mikroskobik bağırsak mikrobiyotası keşfedilir keşfedilmez çeşitli zihinsel ve fiziksel hastalıkların suçunu üstlenmeye başladı. 1800’lerin sonlarında, bir avuç doktor, belirli gıdaların tüketiminin ve bağırsaktaki mikroplar tarafından müteakip parçalanmalarının, emildiğinde melankoliye, strese ve diğer felaketlerin yanı sıra genel zihinsel bozulmaya neden olabilecek zehirli maddeler yaratabileceğine dair bir teori geliştirdi. sonuçlar. Bu duruma “oto-zehirlenme” adını verdiler ve bir süre bu çok revaçtaydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here