Beta karoten açısından zengin besinler

0
141

Beta karoten, turuncu, kırmızı ve sarı sebzelere canlı renklerini veren bir pigmenttir. Beta karoten, A vitaminine dönüştürülebilir. Güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Mantarlarda, bitkilerde ve meyvelerde bulunan beta karoten, antioksidan işlevi görür. Antioksidanlar, serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız molekülleri nötralize eden bileşiklerdir. Serbest radikal sayıları vücutta çok yükselip dengesizliğe neden olduğunda, oksidatif stres olarak bilinen hücre ve doku hasarına yol açar. Oksidatif stres, belirli kronik hastalıkların gelişimine bilinen bir katkıdır. Beta karoten gibi antioksidanlar vücuttaki oksidatif stresi azaltmaya veya önlemeye yardımcı olur.

Beta karotenin faydaları nelerdir?

1. Beta karoten, antioksidan etkileri nedeniyle bilişsel işlevini geliştirebilir. 2018 yılında yapılan bir incelemede, bilişsel işlev ve hafıza üzerinde beta karoten takviyesi ile ilişkili küçük faydalar buldu.

2. Beta karoten içeren gıdalar, bilişsel gerileme ve bunama riskini azaltabilir.

3. Beta karoten, cilt sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olabilir. Mikro besin almak, cildin UV ışınlarına karşı savunmasını artırabilir.

4. Beta karotenin oluşturduğu A vitamini, akciğerlerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

5. Bol miktarda beta karoten içeren yiyecekler yiyen kişilerde, akciğer kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerine yakalanma riski daha düşük olabilir.

6. Beta karotenler, göz sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca göz hastalıklarına karşı da koruma sağlayabilir.

7. Beta karotenler,vücudu  menopoz öncesi meme kanseri, akciğer kanseri ve pankreas kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı korumaya yardımcı olabilir.

Beta karoten açısından zengin besinler

Beta karotenler, kırmızı, turuncu ve sarı meyvelerde yoğunlaşmıştır. Beta karoten bakımından zengin besinler şunlardır;

Tatlı patates

Havuç

Brokoli

Bal kabağı

Bezelye

Kayısı

Kavun

Sarı ve kırmızı biber

Marul

Maydanoz

Adaçayı

Mercanköşk

Kişniş

Acı biber

100 gram pişmiş havuç, 8.279 mikrogram (mcg) beta karoten sağlar. 100 gram haşlanmış tatlı patates 9.406 mcg beta karoten içerir. Bu yiyecekleri beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Çok fazla beta karoten almanın riskleri var mı?

Uzun süre karotenoid açısından zengin yiyecekler yemek, toksisite ile ilişkili değildir. Ancak çok yüksek miktarda beta karoten yemek, cildin sarı-turuncu bir renge dönüşmesine neden olabilir.

Sigara içen kişilerin beta karoten takviyelerinden kaçınması gerekir. Bunun nedeni, çalışmaların sigara içen kişilerde artan akciğer kanseri riski ile bu besinlerin yüksek ek dozlarını ilişkilendirmesidir.

Sağlık uzmanları genelde beta karoten takviyesi almak yerine, antioksidanlarla dolu meyve ve sebzeler tüketmeyi önerir.

Önemli Not: Herhangi bir takviyeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here