Besleyici bir alternatif: Yasemin pirinci ve sağlık için faydaları

0
154

Kendine özgü çiçek aroması, uzun yassı yapısı ve lezzetiyle yasemin pirinci mutfaklarımızda vazgeçilmez bir yer edindi. Pirinç, dünyadaki birçok insan için temel bir besin maddesi olmasının başlıca nedeni, ucuz ve kolay ulaşılabilir olmasıdır.

Besin değerleriyle zengin bir seçenek

Bir fincan pişmiş yasemin pirinci, 4.2 g protein, 44.5 g karbonhidrat, 0.63 g lif, 2.3 mg niasin, 0.26 mg tiamin, 1.9 mg demir ve 11.8 mcg selenyum içermektedir. Toplam yağ ise 0.44 g’dir. Yasemin pirinci, içerdiği miktarlarla iyi bir niasin, tiamin, demir ve selenyum kaynağı olarak bilinir, çünkü günlük önerilen miktarın yüzde 10-20’sini karşılar. Ayrıca B1 ve D vitaminlerini içermesiyle de dikkat çeker. Uluslararası Pirinç Araştırma Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, biyoteknoloji ve geliştirilmiş büyüme yöntemleriyle pirincin besin değerlerini daha da zenginleştirebileceklerine inanmaktadır.

Sağlık için yararları

Pirinç, günlük su tüketimiyle birlikte kabızlığı önler. İçerdiği lif, gastrointestinal sistemi düzenler ve sindirime yardımcı olur. Yasemin pirincinin vitamin ve mineralleri cildi rahatlatır, enerji verir ve bazı kanser türlerini önlemede yardımcı olabilir. Ayrıca, az yağ ve sodyum içermeyen bir besindir.

Düşük protein, yüksek lif içeriği

2005’te Ellen Roggemann’ın yaptığı bir çalışma, pirincin Taylandlı bir kişinin günlük kalori alımının yüzde 55 ila 80’ini oluşturduğunu göstermiştir. Yasemin pirinci, aminoasitlerin yanı sıra içeriğindeki vitaminlerle de dikkat çeker. Araştırmalar, yasemin pirincinin zenginleştirilmiş beyaz pirinçten daha besleyici olduğunu, iki kat fazla lif, beş kat fazla E vitamini ve üç kat fazla magnezyum içerdiğini ortaya koymuştur.

Sağlığınıza olan etkileri

Uzun taneli, pürüzsüz dokulu ve inci beyazı yasemin pirinci, batı damak tadına uygun bir seçenektir. Ancak tam tahıllı/kahverengi yasemin pirincini tercih etmek, daha besleyici ve lif açısından daha zengin bir seçenek sunar. Beyaz yasemin pirinci, nişastalı ve rafine bir gıdadır, geçici olarak insülin ve kan şekerini yükseltebilir; bu nedenle, beyaz pirinç gibi rafine edilmiş gıdalar Tip 2 diyabet riskini artırabilir. Sağlık uzmanlarına göre, kahverengi pirinç bu konuda bir risk teşkil etmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here