Beslenme uzmanlarına göre pumpkin spice latte sağlıklı mı?

0
343

Starbucks’ın Pumpkin Spice Latte’si 20. yılında markanın sonbahar menüsüne geri döndü.

Beslenme uzmanları bu içeceğin inanılmaz derecede yüksek şeker içeriğine ve minimum lif içeriğine sahip olduğunu söylüyor. Bu arada içeceklerde kullanılan baharatların sağlık açısından faydaları da yok denecek kadar az.

Sonbahar, daha serin havalar ve daha sıcak giysiler gibi birçok şeyin başlangıcını işaret ediyor. Ayrıca Starbucks’ın her zaman popüler olan Pumpkin Spice Latte gibi mevsimlik kahve seçeneklerinin de zamanı geldi.

Küresel kahve zinciri, Pumpkin Spice Latte’nin 20. yılında geri döneceğini duyurdu. Bazıları için bunun gibi mevsimlik kahveler , ağaçlardan düşen yapraklar kadar sonbaharın bir parçası olabilir , ancak bu yeni sonbahar kahveleri ne kadar sağlıklı ve sevilen klasikle nasıl bir araya geliyorlar?

Hadi karşılaştıralım.

Pumpkin spice latte

İçindekiler: Süt, kabak baharatı sosu, demlenmiş espresso, krem ​​şanti, vanilya şurubu, balkabağı baharatı.

Grande boy pumpkin spice latte şunları içerir:

390 kalori
14 gram toplam yağ
9 gram doymuş yağ
0,5 gram trans yağ
50 miligram kolesterol
230 miligram sodyum
52 gram toplam karbonhidrat
0 gram diyet lifi
50 gram şeker
14 gram protein
150 miligram kafein

Beslenme açısından bakıldığında Pumpkin Spice Latte’nin en endişe verici yönlerinden biri şeker içeriğidir. İçecek 50 gram şeker içeriyor. Beslenme terapisti Natalie Burrows, bunun küçük bir miktarının sütteki doğal şeker olacağını, geri kalanının ise ilave şeker olacağını söylüyor .

“Yetişkinlerin günde yalnızca 30 gram serbest şeker tüketmeleri tavsiye ediliyor; şuruplarda, meyve ve sebze sularında bulunan ilave şekerden elde edilen türden. Bu bir hedef değil, bir sınırdır ve bu içecek bu sınırı neredeyse iki kat aşıyor” diye açıklıyor.

Kafeine gelince , Pumpkin Spice Latte içecek başına yaklaşık 150 miligram sağlar; bu, bir yetişkinin günlük kafein limitinin üçte birinden fazlasını sağlar.

“Bazıları için, kafeine olan hassasiyete bağlı olarak bu, şeker/enerji darbesi hissini artırabilir ve yükselen şeyin mutlaka düşmesi gerekir. Kan şekeri ve kafein düşüşleri sizi daha fazlasını aramaya itebilir.

Pumpkin Spice Latte’nin bazı iyileştirici nitelikleri vardır, ancak bunlar çok azdır.

“İçindekiler listesinde bu içeceğe bir miktar yağ ve protein katacak bir süt sütü gördüğüme sevindim . Bu, doğal olarak 50 gram şekerden gelecek şeker vuruşunun etkisini dengelemeye yardımcı oluyor” diyor Burrows.

Benzer şekilde Diyetisyen Bari Stricoff , sosa gerçek kabak püresinin eklenmesinin az miktarda lif ve vitamin sağlayabileceğini söylüyor.

Ancak balkabağının dahil edilmesi abartılmamalıdır .

Burrows, “Kabak baharatı çok az miktarda ve toz halinde olduğundan sağlık açısından iyi miktarda taze zencefil, hindistan cevizi, tarçın ve karanfil kadar fayda sağlaması pek olası değil” diye belirtiyor Burrows.

 

 

Chai tea latte tercih edilebilir

Chai’nin bazı sağlık yararları var. Antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve hücreleri hasardan koruyabilen antioksidanlar içerir.

“Siyah çay, kakule, karabiber, zencefil, tarçın, karanfil ve yıldız anasonun demlenmesiyle elde edilen chai çayı konsantresi, bu doğal baharatların antiinflamatuar ve antimikrobiyal özellikler içermesi nedeniyle bu içeceğin sağlık açısından önde gelen faydasıdır. , daha soğuk ve bağışıklık gerektiren aylar için mükemmel,” diyor Burrows.

“Ancak, bu infüzyonun yapımında yalnızca doğal baharatların kullanıldığını varsayıyoruz, çünkü içindekiler listesinde bu durum net değil” diye ekliyor.

Bu potansiyel sağlık yararları konusunda fazla heyecanlanmadan önce Burrows şöyle diyor: ” Chai çayı konsantresinin içerdiği şeker ve bal , 66 gramlık muazzam miktardaki serbest şekere katkıda bulunuyor.

“Bu, baharatların potansiyel faydalarını sulandırıyor çünkü şeker özellikle bu miktarda vücutta iltihap oluşturuyor.”

İçecek siparişinizde yapabileceğiniz daha sağlıklı değişiklikler

Balkabağı Baharatlı Latte sipariş ediyorsanız ve şeker içeriği konusunda endişeleriniz varsa, “kabak baharat sosunun yarısını isteyin veya atlayın” diye tavsiye ediyor Stricoff.

Benzer şekilde Burrows, bu içeceklerin herhangi birinde standart üç pompa yerine bir pompa şurup sipariş edilmesini öneriyor. Ayrıca tam yağlı süt veya şekersiz hindistan cevizi veya badem sütüne bağlı kalmayı da tavsiye ediyor .

Ayrıca çırpılmış kremadan vazgeçebilir veya kafeinsiz isteyebilirsiniz.

Burrows, “Kafeinin azaltılması, enerji akışının en aza indirilmesine ve ardından gelen çöküşün hafifletilmesine yardımcı olabilir” diye açıklıyor.

Daha sağlıklı bir seçim yapmanın başka bir yolu da daha küçük bir beden istemektir.

Sonuç olarak

Bu içecekler sağlıklı olmaktan uzaktır. Belki bu pek de sürpriz olmayacaktır. Bu, onlardan hiçbir zaman keyif alamayacağınız anlamına gelmez.

Bunun yerine, bunları ara sıra bir ikram olarak düşünün ve besin içeriğinin, genel enerji alımınızın bir parçası olarak değerlendirilmesi gerektiğini unutmayın.

Stricoff, “Starbucks’ın sezonluk içecekleri lezzetli ve baştan çıkarıcı olsa da, bunlara beslenme açısından anlayışlı bir gözle yaklaşmak çok önemli” diye uyarıyor. “Bu içeceklerin birçoğunun kalorisi ve ilave şeker oranı oldukça yüksek; bunlar sık ​​sık tüketildiğinde sağlık hedeflerine zarar verebilir. Minimum besin değeri sağladıklarından, ölçülü olarak tüketilmesi en iyisidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here