Balkanların tatlı şehri Prizren’in mutfağı

0
136

Vizesiz bir seyahat arayışındaysanız bu sonbaharın keyifli bir rotası Prizren olabilir….
500 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuş ve ondan izleri hala taşıyan Prizren, Kosova’nın ve Balkanların ülkemize en samimi gelen, en güzel kentlerinden. Alternatif bir rota arayışındaysanız bu sonbaharın keyifli bir rotası Prizren olabilir. Hem vizesiz olması hem de Türkçe konuşulması onu daha da cazip bir hale getirebilir.

Detaylara geçmeden evvel kısa notlar ile ilerleyelim.

– Şimdiki Kosova toprakları yukarıda da bahsettiğim gibi beş asır boyunca Osmanlı toprağıydı. Osmanlı’nın son döneminde, 1. Dünya Savaşı sonucunda ise Yugoslavya’nın bir parçası oldu. Ancak çok uluslu bir devlet olan Yugoslavya, son lideri Tito’nun ölümünden sonra parçalanarak dağıldı. 1998 yılında Kosovalı Arnavutlar ile Sırplar arasında başlayan savaş NATO’nun müdahalesi ile sonuçlandı. On yıl boyunca Birleşmiş Milletler’in idaresinde kalan Kosova, 17 Şubat 2008’de Kosova Meclisi’nde alınan kararla bağımsızlığını ilan etti.

– Yaklaşık 200 bin nüfusa sahip bir şehir olup ülkenin ikinci büyük şehri konumunda.

– Özellikle Gora bölgesinde yer alan köyleri eşsiz doğa manzaraları sunuyor. Kış aylarında ekonomik kayak turları için de burayı ziyaret edebilirsiniz.

– Para birimi olarak Euro kullanılıyor.

– Avrupa’da ekonomik tatil yapabileceğiniz bir rota. Yemek, konaklama ve diğer harcamalarınız diğer Avrupa şehirleri ile kıyas edilemeyecek şekilde uygun. Yani sınırsız yiyebilirsiniz!

– Prizren’de ve Kosova’nın birçok bölgesinde Kosova bayrağından daha fazla çift başlı kartal simgeli kırmızı-siyah renkli Arnavutluk bayrağı görürsünüz. Bu, ülke bağımsızlığını Arnavutların mücadelesi ile kazandığından, var olan soy bağlılığını simgeler.

– Prizren’e ulaşım Kosova’nın başkenti Priştine’deki havalimanından rahatlıkla sağlanabilir. Havalimanından ulaşımda en pratik çözüm ise araç kiralamak. 25 Euro’dan başlayan fiyatlarla kiralama yapabilirsiniz. Ayrıca bulunduğu konum itibariyle birçok Balkan şehrine de yakın. Tiran, Üsküp, Priştina, Peç ve Podgorica ile beraber Belgrad, yakın şehirler arasında yer alıyor. Sadece Sırbistan tarafına geçme planınız varsa güncel durumu kontrol edin, bazen iki ülke arasında geçişlerde sıkıntılar olabiliyor.

Gelelim Prizren’deki yemek seçeneklerinize… Prizren hem görsel hem de lezzet olarak tam anlamıyla damak şenlendirici bir kent olarak ön plana çıkıyor. Başta köfte ve börek olmak üzere dondurmaları, pastaları ve tatlıları ile akıllarda yer ediyor. Ayrıca bozanın anavatanı. “Bozanın Adı Vefa” yazımda bu detaylardan bahsetmiştim.

Aşağıda tavsiye olarak bu tatları deneyebileceğiniz birkaç mekan sıralayacağım. Daha önce de dediğim gibi fiyat olarak sizi üzmeyecek nadir Avrupa şehirlerinden biri Prizren.

Te Syla: Prizren’in en lezzetli köftelerini yiyebileceğiniz Bistriça (Akdere) Nehri manzaralı mekan eski kent merkezinde bulunuyor. Kaşarlı Köftesi pleskavitsa, bizim favorimiz oldu. Ama burada ne getirirlerse yiyebilirsiniz.

Besimi-Beska: Bir diğer et lokantası ise merkez şadırvan noktasında bulunan Besimi isimli mekan. Karışık ızgara, köfte ve tatlıları için tercih edebilirsiniz.

Banana Split: Banana Split Plus, dondurmadan tatlıya birçok tadı bulacağınız bir mekan. Ayrıca yaban mersininden yapılan Borovitza isimli içeceği denemenizi tavsiye ederim.

Marashi: Prizren’in eski şehir bölgesini ikiye bölen nehri Bistriça manzaralı restoran Marashi, güzel bir yemek deneyimi isteyenlerin alternatifi olabilir. Salataları, et sunumları ve lezzetleri ile müşterilerinden tam not alıyor.

Maalesef Avrupa kentlerinde olduğu gibi Prizren’de de kahvaltı kültürü bulunmuyor. Klasik Türk kahvaltısına benzer peynirli omletli bir yer ararsanız hemen şadırvan meydanında yer alan Ponte Coffee sizin için alternatif bir mekan olabilir. Kahvaltı için diğer bir önerimiz ise önerimiz “Furra” (Jone önde gelen fırınlardan) denen fırınlardan alabileceğiniz çörek ve börekler olacak. İddialıyım, Prizren’e aç gidin, çünkü dönüşte vücut ağırlığınız artacak. Bununla beraber Kosova’da ağırlıklı olarak kahve tüketildiğini de belirteyim. Bu nedenle bonus olarak çay içebileceğiniz bir yer söylemiş olayım; Sinan Paşa Camii’nin arka tarafında hediyelik eşya dükkanları ve çay bahçeleri bulunuyor. Konaku bu yerlerden biri.

Kaynak: http://www.brandlifemag.com/balkanlarin-tatli-sehri-prizren/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here