Balın insülin ve kan şekerine etkisi

0
282

Bazı insanlar balı kahve ve çaylarına katıyor veya hamur işlerinde kullanıyorlar. Ancak bal, diyabeti olan insanlar için güvenli bir gıda mı? Cevap kısaca evet, ancak belli şartlar var.

Diyabeti olan insanlar karbonhidrat ve şeker alımlarını kontrol altında tutmalılar. Yani tatlılardan tamamen uzak durmak zorunda değiller. Bal, ölçülü tüketildiğinde sadece güvenli değil, aynı zamanda diyabet komplikasyonlarını azaltabilecek anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir.

Bal nedir?

Bal, bal arıları ve bazı diğer böcek türleri tarafından üretilen yoğun, altın renkli bir sıvıdır. Arıların topladığı çiçek nektarlarından gelir ve bu nektarlar sukrozdan, sudan ve diğer bileşenlerden oluşur. Bal, içeriğindeki demir, C vitamini, folat, magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi pek çok vitamin ve mineral ile birlikte doğal bir tatlandırıcıdır.

Bal ve kan şekeri

Balın kan şekerini etkilemesi doğaldır, ancak sofra şekeri ile karşılaştırıldığında bu etki daha azdır. Yapılan bir çalışma, balın ve sofra şekerinin kan şekerine olan etkilerini inceledi. Diyabeti olan katılımcılarda, balın tüketiminden sonra kısa süreli bir artış görülse de, sonraki saatlerde kan şekerinin düştüğü gözlemlenmiştir.

Diyabet ve bal tüketimi

Diyabeti olan bireylerin bal tüketmelerinin bir faydası olabilir mi? Henüz bu konuda kesin bir araştırma bulunmamakla birlikte, balın insülin düzeylerini arttırabildiği ve kan şekerini kontrol altına alabileceği düşünülmektedir. Ancak, diyabeti olanlar balı ölçülü bir şekilde tüketmeli ve doktorlarına danışmalıdır.

Bal tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler

Balın şekerden daha tatlı olduğunu unutmamak önemlidir. Diyabet kontrol altına alınana kadar bal ve diğer tatlandırıcılardan kaçınılmalıdır. Bal ölçülü olarak tüketilmeli ve doktor önerisi alınmalıdır. Saf, organik ve çiğ bal türleri tercih edilmelidir. Ancak, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi problemleri olanlar pastörize edilmemiş bal tüketiminden kaçınmalıdır.

Sonuç olarak

Bal, glisemik endekse pozitif etkiler yapabilen doğal bir tatlandırıcıdır. Ancak tüm tatlandırıcılarda olduğu gibi, ölçülü tüketilmelidir. Diyabet kontrolü altında olan bireyler, balı beslenmelerine ekleyip eklememe konusunda doktorlarına danışmalıdır. Organik, çiğ ve saf bal türleri tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here