Avokado temeğiyle ilişkilendirilen üstün diyet kalitesi ve sağlık kazanımları

0
183

Penn State Beslenme Bilimleri Bölümü’nde yapılan yeni bir çalışma, günlük öğünlere bir avokado eklemenin genel beslenme kalitesini önemli ölçüde artırabileceğini öne sürüyor. Düşük beslenme kalitesi ile kalp hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli sağlık riskleri arasındaki bağlantı göz önüne alındığında, bu bulgu düzenli avokado tüketiminin potansiyel sağlık yararlarını vurgulamaktadır.

Kristina Petersen ve Penny Kris-Etherton liderliğinde yürütülen ve Current Developments in Nutrition dergisinde yayımlanan çalışmada, 1.008 katılımcı arasında günlük avokado alımının diyet kalitesi üzerindeki etkisi araştırıldı. Diyet kurallarına uyumu ölçmek için Sağlıklı Beslenme Endeksi’ni kullanan araştırmacılar, günde bir avokado tüketenlerin tüketmeyenlere kıyasla diyet kalitesinde belirgin bir iyileşme gösterdiğini tespit etti.

Avokadoyu günlük diyetlerine dahil eden katılımcıların, rafine tahıl ve sodyum oranı daha yüksek olan daha az besleyici gıdaları bu besin açısından yoğun meyve ile değiştirdikleri bildirildi. Çalışma, bu tür diyet değişikliklerinin kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve böbrek hastalığı gibi kronik rahatsızlıkların riskini azaltmaya katkıda bulunabileceğini öne sürüyor.

Beslenme kurallarına uyumu artırmaya yönelik gıda temelli ek stratejileri keşfetmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmakla birlikte, bu çalışma avokadonun sağlık bilincine sahip bir diyete faydalı bir katkı olma potansiyelinin altını çizmektedir.

Çalışmaya katkıda bulunanlar arasında Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tufts Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles ve Loma Linda Üniversitesi’nden araştırmacılar yer almaktadır.

Avokado Beslenme Merkezi tarafından finanse edilen çalışmanın bulguları, fon sağlayıcıdan etkilenmemiş ve tarafsız veri analizi ve yorumlaması sağlanmıştır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here