Armut tüketmeniz için 9 neden

0
276
Lezzetli ve sevilerek tüketilen armudun sağlığa faydaları nelerdir? Sizler için armudun faydalarını listeledik.
Armut, eski zamanlardan beri tüketilen tatlı meyvelerdir. Türüne göre yumuşaklığı ya da çıtırlığı değişir. Sadece lezzetli değiller, aynı zamanda kanıtlanmış birçok sağlık yararı vardır.
İşte armutun faydaları:
1.Besin değerleri açısından yüksektir
Armutlar birçok farklı çeşitte gelir. 100’den fazla türü vardır. Yaklaşık 170 gram armut listelediğimiz besin değerlerini içerir;
Kalori: 101
Protein: 1 gram
Karbonhidrat: 27 gram
Lif: 6 gram
C Vitamini: Günlük İhtiyacın yüzde 12’si
K Vitamini: : Günlük İhtiyacın yüzde 6’sı
Potasyum: : Günlük İhtiyacın yüzde 4’ü

Bakır: : Günlük İhtiyacın yüzde 16’sı

Aynı porsiyon aynı zamanda az miktarda folat, provitamin A ve niasin sağlar. Folat ve niasin hücresel işlev ve enerji üretimi için önemlidir, provitamin A ise cilt sağlığını ve yara iyileşmesini destekler. Armut aynı şekilde bakır ve potasyum gibi önemli mineraller açısından da zengin bir kaynaktır. Bakır bağışıklık, kolesterol metabolizması ve sinir işlevinde rol oynar, potasyum ise kas kasılmalarına ve kalp işlevine yardımcı olur. Dahası, bu meyveler oksidatif hasara karşı koruma sağlayan mükemmel bir polifenol antioksidan kaynağıdır. Armudun kabuğunda daha fazla polifenol bulunduğu için kabuğuyla yemekte fayda var, iyice yıkadığınıza emin olduktan sonra tüketebilirsiniz.

2. Bağırsak sağlığına iyi gelir

Armut, sindirim sağlığı için gerekli olan mükemmel bir çözünür ve çözünmez lif kaynağıdır. Bu lifler, bağırsağınızı hareketlendirerek bağırsak düzeninizin korunmasına yardımcı olur. 170 gram armut yaklaşık 6 gram lif içerir. Bu da günlük ihtiyacınızın yüzde 22’sine denk gelir. Ek olarak, çözünür lifler bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri besler. Özellikle, lif kabızlığı gidermeye yardımcı olabilir

3. Faydalı bitkisel bileşikler içerir

Armutlar, meyvelere farklı renk tonlarını veren birçok faydalı bitki bileşiği sunar. Örneğin, antosiyaninler bazı armutlara yakut kırmızısı bir renk verir. Bu bileşikler kalp sağlığını iyileştirebilir ve kan damarlarını güçlendirebilir. Yeşil kabuklu armutlar, özellikle yaşlandıkça görüşünüzü keskin tutmak için gerekli olan iki bileşik olan lutein ve zeaksantin içerir.

4. Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir 

Enflamasyon normal bir bağışıklık tepkisi olsa da, kronik veya uzun süreli inflamasyon sağlığınıza zarar verebilir. Kalp hastalığı ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere belirli hastalıklarla bağlantılıdır. Armut, iltihapla savaşmaya yardımcı olan ve hastalık riskinizi azaltabilen zengin bir flavonoid antioksidan kaynağıdır. Ayrıca armut, bakır ile C ve K vitaminleri gibi iltihapla mücadele eden çeşitli vitamin ve mineralleri de içerir.

5. Antikanser etkiler sunabilir

Armut, antikanser özellikleri gösterebilen çeşitli bileşikler içerir. Örneğin, antosiyanin ve sinamik asit içeriklerinin kanserle savaştığı gösterilmiştir. Birkaç çalışma, armut da dahil olmak üzere meyveler açısından zengin diyetlerin akciğer, mide ve mesane kanserleri de dahil olmak üzere bazı kanserlere karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir. Daha fazla meyve yemek kanser riskinizi azaltabilirken, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Armut, kanser tedavisinin yerine geçmemelidir.

6. Düşük diyabet ile bağlantılıdır

Armut – özellikle kırmızı çeşitleri – diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Dahası, armuttaki lif sindirimi yavaşlatır ve vücudunuza karbonhidratları parçalamak ve emmek için daha fazla zaman tanır. Bu ayrıca kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir, potansiyel olarak diyabetin önlenmesine ve kontrolüne yardımcı olabilir.

7. Kalp sağlığını artırabilir

Armut, kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Prosiyanidin antioksidanları kalp dokusundaki sertliği azaltabilir, LDL (kötü) kolesterolü düşürebilir ve HDL (iyi) kolesterolü artırabilir. Kabuğu, iltihabı azaltarak ve yüksek tansiyon ve kolesterol seviyeleri gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltarak kalp sağlığına fayda sağladığı düşünülen kuersetin adı verilen önemli bir antioksidan içerir.

8. Kilo vermenize yardımcı olabilir

Armutların kalorisi düşüktür, suyu yüksektir ve lifle doludur. Lif ve su sizi tok tutmaya yardımcı olabileceğinden, bu kombinasyon onları kilo vermeye yardımcı bir yiyecek yapar. Doyduğunuzda, doğal olarak yemeye devam etme eğiliminiz azalır.

9. Beslenme düzeninize eklemek kolaydır

Armut her mevsimde mevcuttur ve çoğu markette kolayca bulunur. Bütün olarak yenir, isterseniz bir avuç kuruyemiş ile birlikte tüketerek  harika bir atıştırmalık yapabilirsiniz.  Yulaf ezmesi, salata ve smoothie gibi favori yemeklerinize eklemek de kolaydır. Popüler pişirme yöntemleri arasında kavurma ve haşlama yer alır. Armut, tavuk veya dana eti ile iyi bir bütün oluşturur. Tarçın ve hindistan cevizi gibi baharatlar, Gouda ve brie gibi peynirler ve limon ve çikolata gibi malzemelerle de güzel bir uyum sağlarlar. Ancak mümkünse armut tüketirken kabuğu ile birlikte tüketmeye çalışın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here