ANFAŞ Food Product Fuarı: 300’den fazla firmanın buluşma noktası oldu

0
146

3o’uncu Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı Anfaş Food Product 06-09 Şubat tarihleri arasında yüksek bir katılım ile gerçekleşti.

Türkiye ve dünyadan 300’ü aşkın firmanın bir araya geldiği ANFAŞ Food Product ev dışı tüketim grubunun en keyifli buluşma noktası oldu.

Fuarcılık sektörünü Antalya’dan dünya pazarı ile buluşturan Antalya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi (ANFAŞ), Türkiye Gastronomi Platformu Yöneticileri Özlem Mekik, Akif Budak, partnerliğinde 30’uncu defa kapılarını açtı.

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, açılış töreninde yaptığı konuşmada, fuara gösterilen yoğun ilgiden dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Bu yıl açılışımızda bir müjdeyi de kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Dünyanın en büyük fuar şirketlerinden olan Anuga ile 2025 yılı itibarı ile bir yola giriyoruz. Almanya ve Türkiye pazarını dünya ile buluşturacağız” dedi.

Geçen yıl 6 Şubat’ta yaşanan ve 11 ilimizi etkileyen büyük depremlerde binlerce insanımızı kaybettiğimize de vurgu yapan Ali Bıdı, “Binlerce insanımız da yaralanırken, ülkemiz tarifi imkânsız acılar yaşadı. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Ülkemizin başı bir kez daha sağ olsun. Fuarın ilk günü tüm katılımcı ve ziyaretçilere siyah kurdele vererek deprem acısını yüreğimizde hissettik” diye konuştu.

Fuara gezen ziyaretçiler ile katılımcıları, gıda ve içecek sektöründe bir amacın etrafında buluşturduklarını da dikkat çeken ANFAŞ Başkanı Ali Bıdı, “Fuarımız, sektör profesyonellerini bir araya getirirken, tüm paydaşlarımıza yeni sezon öncesi hazırlıklarını tamamlama fırsatı da sunuyoruz. Katılımcı firmalarımıza yeni ihracat kapılarını açıyoruz. Fuarlar ihracatın görünmeyen kapısıdır. Şehrin tanıtımına ve ekonomisine katkısı çok büyük. Tüm dünyayı buraya davet ettik, bu fuarlar bizim değil Antalya’nın. Antalya’yı tüm dünyaya tanıtıp alıcıyla satıcıyı bir araya getirdik” dedi.

Fuar kapsamında, Türkiye Gastronomi Platformu desteği ile düzenlenen workshoplarda Türkiye’nin önemli şefleri; Özlem Mekik, Akif Budak, Hazer Amani, Doğa Çitçi, Eyüp Kemal Sevinç, Rafet İnce, Murat Aslan, Yıldız Özsamaha, Soner Kesgin, Selim Yeşilpınar, Bedrettin Aydoğdu, İzzettin Oral, Erkan Yeşil. Hamza Alkan’ın yer alarak, Türk mutfağının lezzetli menülerinin tariflerini katılımcılar ile paylaştılar.

Akdeniz Bölgesi Tedarik Yönetimi, Küresel Dünyada Atıksız Mutfak Yönetimi, Geleneksel Markaların Başarı Hikayeleri, Gastronomide Yeni Akım İşletmecilik Anlayışı, Türk Markalarının Ulusal Pazardaki Konumlanma Serüvenleri, Küresel Düşün Yerel Hareket Et, Altın Portakal Belgeseli, TV Dünyası ve Gastronomi İlişkisi, Gastronomi Turizmine Değer Veren Medya Mensupları, Turizm Sektöründe Sağlıklı Yeme- İçme Standartları, Türk Turizminde Gastronominin Yeri, Unesco’ya Giren Şehirlerin Başarılı Şefleri, KKTC Mutfağı ve Türk Mutfağı Arasındaki İlişki, Anadolu’da Gastronomi ve Aşçılık Eğitimi başlıklı oturumlarda yüze yakın sektör profesyoneli bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundu. Fuar katılımcılarının büyük ilgi gösterdiği, “Turizm Sektöründe Yeme İçme” başlıklı panelde konuşma yapan Sn. Prof. Dr. Ünsal Aydın, sağlıklı olmanın ön koşulunun sağlıklı beslenmek olduğunu dile getirerek ve gıda sektörü profesyonellerinin daha sağlıklı ürünleri insanlarla buluşturmak için çabalamaları gerektiğini söyledi. Aydın, “30’uncu yılını kutlayan ANFAŞ Fuarı’nda teknolojinin beslenme ile ne kadar yakından çalıştığını ve ne kadar ilerlediğini, dünyanın her yerinden katılan kıdemli şeflerin birbirine destek verdiği ve kaynaştığı, deneyimlerini ve dostluklarını paylaştıkları, rekabetten çok ANFAŞ’ı büyütmek için çalıştıklarını görmek çok güzel, burada olmak mutluluk verici” dedi.

Fuarda Türkiye’nin dünyaya açılmış başarılı Gastronomi markalarının yöneticileri bu başarılarının sırrını paylaşırken, ülkemizin önemli şefleri, sektörün dünyadaki konumunu değerlendirerek daha başarılı ve güçlü olmak için neler yapılması gerektiğini tartıştı. Farklı üniversitelerden fuara katılan öğrenciler, etkinlikler boyunca sektörü çok daha yakından tanırken, ünlü şefler ile bir araya gelerek alana dair birçok bilgiler edindiler.

Sadece gıda sektörünün değil kültür ve sanat dünyasından da isimlerin yer aldığı fuarda, moderatörlüğünü sunucu Merve Akıncı’nın yürüttüğü “Altın Portal” panelinde, gazeteci, yazar Nebil Özgentürk konuşmacı olarak yer aldı. Türk sinemasının önemli isimlerinden Coşkun Gögen ve Ümit Okur’unda katıldığı, “TV Dünyası & Gastronomi İlişkisi” konulu panel, izleyiciler tarafından yoğun ilgi ile karşılandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here