Anason çayının faydaları nelerdir?

0
237

Mideyi rahatlattığı, özellikle gaz sorununa çözüm olabildiği için hem çok sevilen hem de bilmeyenler tarafından merak edilen anason çayı nedir, evde anason çayı nasıl yapılır, daha da önemlisi anason çayının faydaları nelerdir, gelin hep birlikte keşfedelim şimdi. Anason çayının bir zararı var mıdır, yan etkileri nelerdir, bundan da söz etmeden geçmeyelim tabii.

Anason nedir?

Maydanozgiller familyasından gelen anason (pimpinella anisum), yaklaşık 50-60 cm uzunluğunda gövdesi, oval şekilli yaprakları, beyaz renkli çiçekleriyle keskin kokulu, şifalı bir bitkidir. Çiçeklerinin birlikteliği ufak bir demeti andırır. Eski Mısır’da keşfedildiği rivayet olunan anason; alkol, parfüm ve sabun yapımında kullanıldığı gibi hoş koku ve lezzet vermek amacıyla yemeklere de katılır.

Ülkemizde anason üretimi Burdur, Denizli, Muğla, Antalya illerimizden sağlanmaktadır. Sıcak, orta nemli hava koşullarında yetişen anasonun ekim zamanı kış aylarına, hasat zamanı ise yaz sonuna denk gelir. Anason çayı yapımında bitkinin tohumları ve yaprak kısımları kullanılır.

Anason çayı nasıl demlenir?

Anasonun tohum ve yaprakları ayıklanarak kurutulur. Bir bardak anason çayı hazırlamak için bir çay kaşığı kuru bitki havanda dövülür ve bir bardak suya katılır. 5-10 dakika kadar demlenen çay süzülür. Sıcak tüketilmesi tavsiye edilir.

Anason çayı, bitkinin taze yapraklarının demlenmesiyle de hazırlanabilmektedir. Taze anason yapraklarıyla hazırlanacak bir bardak anason çayı için üç çay kaşığı taze yaprak kaynar suya atılarak 5-10 dakika kadar bekletilerek süzülür. Ardından afiyetle içilebilir Anason çayının rengi koyu sarıdır, tadı ağızda şekerli bir tat bırakır. İlaçlarla birlikte kullanımı sırasında mutlaka doktora danışılmalıdır.

Anason çayının faydaları nelerdir?

anason-cayi-nedir-shutter-1

Anason çayını kısaca tanıdığımıza ve evde anason çayı yapımını öğrendiğimize göre geçelim “Anason çayı ne işe yarar?” sorusuna yanıt bulmaya. Yaygın olarak bilinen anasonun faydaları şöyle:

  • Sinirleri yatıştırarak kişideki gerginliğin azaltılmasına yardımcı olur.
  • Mide, bağırsak gazlarının giderilmesinde, sindirim sisteminin harekete geçirilmesinde, idrarın söktürülmesinde rezene çayı ile birlikte kullanımı yaygındır.
  • Uykusuzluğa iyi gelir.
  • Hazımsızlığa iyi gelen anason çayının şişkinlikleri yok etmede de etkili olduğu gözlemlenmiştir.
  • Kan akışını uyararak menstural düzensizliklerin dengelenmesini sağlar.
  • Anne sütünün çoğaltılması amacıyla kullanılır.
  • İştah açıcı özelliği sayesinde kişideki yeme isteksizliği, yemekten tiksinme hallerini gidermede işe yaradığı gözlemlenmiştir.
  • Soğuk algınlığı geçiren hastada tedaviye ek olarak destekleyici özelliği bulunmaktadır.

Anason çayının zararları nelerdir?

anason-cayinin-faydalari-nelerdir-shutter-1

Anason çayının yan etkileri hakkında günümüze ulaşmış bilimsel veriler yoktur. Ancak aşırı tüketiminin kişide uyuşukluğa ve dalgınlığa sebep olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle gün içinde 2-3 bardaktan fazla içilmesi önerilmez. Ayrıca kan akışını uyarıcı etkisi nedeniyle gebe kadınlar tarafından kullanılmasının tehlikeli olduğu tespit edilmiştir. Menstural dönemde tüketilmemelidir.

Sözün kısası, anason çayı da dahil olmak üzere herhangi bir bitki çayını tedavi amaçlı olarak kullanmamalı, doktorunuza danışmadan düzenli olarak tüketmeye başlamamalısınız. Unutmayın, sağlık ihmale gelmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here