Ananasın faydaları nelerdir?

0
374

Ananas, sağlık üzerinde ciddi etkileri olan komik görünümlü bir meyvedir, sağlık ve tıbbi faydaları, solunum sağlığını iyileştirme, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisi, sindirimi iyileştirme, kilo verme, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olma, ağız sağlığını iyileştirme, göz artırma yeteneklerini içerir. İltihaplanmayı azaltmak, kanseri önlemek, kalp sağlığını arttırmak, enfeksiyonları ve parazitleri savuşturmak, bağışıklık sistemini geliştirmek ve dolaşımı arttırmak gibi faydaları da vardır.

Ananas; yüzlerce yıldır sadece farklı ve benzersiz lezzetleri için değil, aynı zamanda görünüşte mucizevi sağlık yararlarından dolayı kutlanan lezzetli bir tropikal meyvedir. Ananas yenir, meyve sıkılır, pişirilir ve yaprakları duvar kağıdı ve tavan yalıtımı için bile kullanılır. Bromeliaceae ailesine aittirler ve gerçekte meyvecilik ağacının tacında yetişen birleşmiş meyvelerden oluşan kompozit bir meyvedir. Tarihsel olarak, ananasın en önemli yetiştiricisi Hawaii’dir, ancak artık Brezilya, Filipinler ve Kosta Rika’da büyük miktarlarda ekilmektedir.

Ananasın besin değeri

Bu meyvenin ilginç hikayesi ve görünüşünün yanı sıra, potasyum, bakır, manganez, kalsiyum, magnezyum, C vitamini, beta karoten, tiamin de dahil olmak üzere besin, vitamin ve mineral zenginliği nedeniyle büyük sağlık yararlarından oluşan bir depo. , B6 ve folatın yanı sıra çözünür ve çözünmez lif ve bromelain açısından da zengin.

Ananasın sağlık faydaları

Artrit yönetimi:

Ananasın sağlık açısından en ünlü kullanımlarından biri, özellikle artrit ile ilişkili olan eklem ve kasların iltihaplanmasını azaltma yeteneğidir. Bu artrit, dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen gerçekten zayıflatıcı bir hastalıktır. Ananas, esasen kompleks proteinlerin parçalanması ile bağlantılı olan bromelain adı verilen görece nadir bulunan bir proteolitik enzim içerir, ancak ciddi anti-inflamatuar etkilere sahiptir ve pek çok denekte artrit belirtilerini ve semptomlarını azaltmakla pozitif bir korelasyona sahiptir.

Bağışıklık sistemi:

Ananasın tek bir porsiyonu günlük gereksinimi olan insan için vitamin C’nin% 130’undan fazlasına sahiptir ve bu da askorbik asidin en zengin ve lezzetli kaynaklarından biridir. C vitamini esas olarak hastalık azaltmak ve beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyararak bağışıklık sistemini artırmak ve serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı bir antioksidan olarak rol oynamakla bağlantılıdır. Serbest radikaller, çeşitli organ sistemlerine zarar verebilecek ve işlevini bozabilen, aynı zamanda sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesine neden olan hücresel metabolizmanın yan ürünüdür. Ananasın C vitamini içeriği buna karşı savunmaktadır.

Doku ve hücresel sağlık:

C vitamininin göz ardı edilen faydalarından biri de kolajen oluşumunda esas rol oynamaktadır. Kolajen, kan damarı duvarlarının, deri organlarının ve kemiklerin temel protein tabanı olduğu için kısmen şifalı bir vitamin olarak görülmesinin nedeni de budur. Yüksek C vitamini içeriği, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savunma ile birlikte, vücudun yaralarını ve yaralarını iyileştirmenize yardımcı olur.

Kanser önleme:

Kansere karşı savaşta C vitamininin antioksidan potansiyeline ek olarak, ananas, A vitamini, beta karoten, bromelain, çeşitli flavonoid bileşikleri ve önemli manganez seviyeleri de dahil olmak üzere çeşitli diğer antioksidan bakımından zengindir. Süperoksit dismutazın eş faktörü, çok sayıda farklı  kansere eşlik eden son derece güçlü bir serbest radikal süpürücü. Ananas direkt olarak ağız, boğaz ve göğüs kanserlerinin önlenmesiyle ilgilidir.

Sindirim:

Ananas zengin bir lif kaynağıdır, ancak hem çözünür hem de çözünmez lif içerdikleri için özeldirler. Bunun anlamı, sağlıklı miktarda ananas yemenin, kabızlık, ishal, irritabl (hassas) bağırsak sendromu, ateroskleroz ve kan pıhtılaşması gibi tansiyonun da dahil olduğu geniş bir sağlık koşullarından sizi koruyabileceği anlamına gelir. Lif, gıdayı normal bir hızda sindirim kanalı yoluyla geçişi teşvik eden dışkıyı havaya çıkarabilir ve aynı zamanda, yiyeceklerin çözülmesine yardımcı olmak için gastrik ve sindirim sularının serbest kalmasını uyarır.

Öksürük ve grip:

C vitamini,bağışıklık sistemini güçlendiren iyi bilinir, ancak bromelain olan bu özel enzim solunum yolları ve sinüs boşluklarında biriken balgam ve mukusun azalmasıyla da bağlantılıdır. Bu nedenle, balgam ve mukus oluşumuna neden olan hastalıkları önler.

Kemik sağlığı:

Ananas, çoğu insanın hemen kemik sağlığı ile ilişkilendirdiği güçlü bir kalsiyum içeriğine sahip olduğu için ünlü olmasa da, kemiklerin güçlendirilmesinde önemli olan bir başka eser mineral olan etkileyici bir manganez miktarına sahiptir. Büyümeleri ve onarımı. Manganez, ananasın en önemli mineralidir ve tek bir porsiyon bu temel mineral ihtiyacınızın% 70’inden fazlasını sunabilir.

Ağız sağlığı:

Kansere karşı koruma sağlayan antioksidan bileşiklerle birlikte, ananasın sıkılaştırıcı özellikleri vardır ki bu da diş etlerini güçlendirir ve dişlerinizin gevşek olmadığından emin olmanızı sağlar. Sıkıştırıcı ajanlar, diş kaybı, saç dökülmesi ve kas güçsüzlüğü ya da cilt gevşetmesi gibi olayların ortaya çıkmaması için vücudu sıkıştırmaya ve vücudunuzu sese yardımcı olur. Ananas çok güçlü büzücüdür ve genellikle dişlerin gevşemesini veya dişetlerinin geri çekilmesini düzeltmek için doğal bir çare olarak önermektedir.

Göz sağlığı:

Vizyon insanoğlunun en önemli duyumlarından biridir ve ananaslar doğrudan göz sağlığının arttırılması ve yaşla ilişkili eksikliklerin ortaya çıkmaması için doğrudan bağlıdır. Maküler dejenerasyon birçok yaşlı insanı etkiler ve beta karoten bu görme problemini geciktirmeye yardımcı olabilir. Diyetinizde doğru miktarda beta-karotenin meyve ve sebzelerden tutulması, iyi görmek istiyorsanız önemlidir.

Kan basıncı:

Ananas birçok mineralin değerli bir kaynağıdır ve potasyum bunlardan biridir. Bu vücudumuzdaki en önemli minerallerden biridir ve potasyum eksikliği çok sayıda sağlık tehlikesine neden olabilir. Potasyumun en önemli işlevlerinden biri vazodilatatör gibi, yani kan damarlarının gerginliğini ve stresini hafifletir ve vücudun çeşitli bölgelerine kan dolaşımını arttırdığı anlamına gelir. Kan damarlarınız gevşediğinde kan basıncınız azalır ve kan akışı daha da kısıtlanır. Bu, pıhtının kan akışını bloke etmesini önleyebilir ve damarlarda ve damarlarda plak birikimini azaltır. Bu, insanlara ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi durumları önlemeye yardımcı olur.

Kan dolaşımı:

Potasyumun vazodilatör potansiyeline olan ilgili bir fayda, ananas da vücuda bir dizi enzimatik reaksiyon ve bileşimde işlev gören bir başka önemli mineral olan vücuda bakır sağlar. En önemlisi bakır, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşması için gerekli bir elementtir. Yüksek kırmızı kan hücresi sayısı, çeşitli organ sistemlerine oksijenasyonu artırır ve optimum seviyelerde işlev görmesini sağlar. Aynı zamanda bilişsel yetenekleri arttırır ve demans ve Alzheimer hastalığı gibi sinirsel bozuklukları önlemek için sinirsel yolları koruyabilir!

Dikkat edilmesi gerekenler:

Ananas içerisindeki bromelain öncelikli olarak bir et-yumuşatıcı enzimdir, bu nedenle sert gıdaların sindiriminde çok yararlıdır. Bu, “et” in yumuşamasına ya da yumuşaklığına neden olabilir; bu, fazla miktarda ananas yerseniz, dudaklarınızın, diş etlerinizin ve dilinizin biraz yumuşaklık ya da hassaslık yaşayabileceği anlamına gelir. Bromelain, aşırı miktarda alınırsa, C vitamini gibi güçlü bir kimyasaldır. Bunların her ikisi de ananas içinde yüksek orandadır ve bir “aşırı doz”, kusma, mide bulantısı, diyare, baş ağrısı ve mide bulantısına yol açabilir. Ayrıca, bromelain menstruasyonu uyardığı bilinmektedir; bu nedenle gebe kadınlar aşırı ananaslanmadan kaçınmalıdırlar, çünkü bromelain düzeylerinin yüksek olması aslında ender durumlarda düşük doğurabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here