Alzheimer belirtilerini azaltan diyetler

0
242

Yeni bir araştırmaya göre, bitki bazlı Akdeniz ve beyin odaklı MIND diyetlerinden gıdaları tüketen insanlar beyinlerinde Alzheimer’ın ayırt edici özelliklerinden daha azına sahipti. MIND diyeti Akdeniz-DASH Nörodejeneratif Gecikme Müdahalesi’nin kısaltmasıdır. CNN’de yer alan haberde araştırmaya göre, diyetlerden herhangi birini yakından takip eden kişilerin beyin dokusunda Alzheimer teşhisi konmaya yetecek kadar plaklar sahip olma olasılığının “neredeyse yüzde 40 daha düşük” olduğu bulundu.

Çalışma yazarı olan ve Chicago’daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde çalışan Puja Agarwal, “Daha fazla yeşillik, çilek, kepekli tahıllar, zeytinyağı ve balık eklemek gibi basit bir diyet değişikliği yapmak, aslında Alzheimer hastalığının başlangıcını geciktirebilir veya yaşlandıkça bunama riskinizi azaltabilir. En fazla faydayı yapraklı yeşilliler sağlıyor” diyor.

Alzheimer üzerine araştırmalar yapan Dr. Richaard Isaacson ise “Bu çalışma, diyet seçimleri yoluyla beyin yaşlanmasını yavaşlatmanın mümkün olduğunu kesin olarak kanıtlamasa da, veriler, yemeklerimin çoğuna yeşil yapraklı sebzeler eklemem ve hastalarıma Akdeniz tarzı bir diyet önermem için yeterince ikna edici” görüşünde.

Harvard Tıp Okulu’nda nöroloji profesörü olan Rudy Tanzi ise “Elbette, Akdeniz diyeti aynı zamanda kalp sağlığına da uygundur… felç ve nörovasküler yaralanma riskini azaltarak Alzheimer hastalığı patolojisi riskini de artırabilir” dedi. çalışma.

Boston’daki Massachusetts General Hospital’da genetik ve yaşlanma araştırma biriminin direktörü olan Tanzi, “Kalp için iyi olan beyin için de iyidir” görüşünü paylaşıyor.

Akdeniz diyeti

Akdeniz diyeti bitki bazlı pişirmeye odaklanır. Her öğünün çoğunluğu meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar, fasulye ve tohumlarla birlikte birkaç kuruyemiş olmalıdır. Sızma zeytinyağına yoğun bir vurgu vardır. Tereyağı ve diğer yağlar nadiren tüketilir, hatta hiç tüketilmez. Rafine şeker veya undan yapılan tatlılar ve ürünler nadirdir.

Et nadiren genellikle yalnızca bir yemeği lezzetlendirmek için vardır. Bunun yerine öğünler yumurta, süt ürünleri ve kümes hayvanlarını içerebilir, ancak geleneksel Batı diyetinden çok daha küçük porsiyonlarda. Bununla birlikte, beyni güçlendiren omega-3’lerle dolu balıklar temel besindir.

Yıllardır en iyi diyet olarak en yüksek ödülleri kazanan Akdeniz diyetinin arkasında etkileyici bir bilim listesi var. Çalışmalar, bu şekilde yemenin bilişsel gerilemeyi önleyebileceğini, aynı zamanda kalbe yardımcı olduğunu, diyabeti azalttığını, kemik kaybını önlediğini, kilo kaybını teşvik ettiğini söylüyor.

Mind diyeti

MIND diyeti, Akdeniz diyetini beyin sağlığına odaklayarak bir sonraki seviyeye taşımakla ilgilenen Rush araştırmacıları tarafından 2015 yılında geliştirildi.

Örneğin, ne kadar koyu olursa o kadar iyi olan yeşil yapraklı sebzeler, MIND diyetinde haftanın her günü yenmelidir. Bunlar arasında roka, karalahana, karahindiba yaprağı, hindiba, asma yaprağı, lahana, hardal yaprağı, marul, ıspanak, pazı ve şalgam sayılabilir.

MIND diyetinde meyveler diğer meyvelere göre daha fazla vurgulanır. Böğürtlen, yaban mersini, ahududu veya çilek haftada en az beş gün yenmelidir.

Ortalama yaşı 68 olan yaklaşık 6.000 sağlıklı yaşlı Amerikalı üzerinde 2017 yılında yapılan bir araştırma, Akdeniz veya MIND diyetini uygulayanların bunama riskini üçte bir oranında azalttığını buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here