Alerji dostu besinler

0
146

Mevsim alerjisi, alerjik rinit olarak da bilinen bir rahatsızlıktır. Özellikle bahar aylarında ve mevsim geçişlerinde görülen bu hastalık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz sulanması, hapşırma, öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Sabahları semptomların şiddeti artabilir. Bunun sebebi havadaki polenlerin artması ve rüzgarla dağılmasıdır. Mevsim alerjisinde, bir uzmana göründükten sonra verilen alerji ilaçları ve burun spreyleri kullanılabilir. Ek olarak, bazı besinlerin alerji semptomlarını hafifletmek için kullanılması da mümkündür.

Bu yazıda, mevsim alerjisine iyi gelen 10 besini sizler için listeledik. Bu besinleri tüketerek, alerji belirtilerinizi doğal yollarla azaltabilirsiniz.

1. Ananas

Ananas, göz kaşıntısı ve burun akıntısı gibi semptomları yatıştırabilir. Ananas, iltihabı ve tahrişi yatıştırabilen bromelain enzimini içerdiği için, alerji dostu olarak tüketilebilir. Bromelain enziminin, alerjik rinit hastalarında burun tıkanıklığını ve burun akıntısını azalttığı gösterilmiştir. Ananası dilimleyerek veya suyunu sıkarak tüketebilirsiniz.

2. Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler, karotenoidler bakımından zengindir. Karotenoidler, vücutta antioksidan olarak çalışan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bitki pigmentleridir. Bu sayede enflamasyonla savaşır ve göz kaşıntısı gibi belirtileri hafifletir. Zeytinyağı veya avokado yağı ile lezzetlendirilen lahana, karotenoid emilimini artırır. Ispanak, pazı, roka gibi yeşil yapraklı sebzeleri de salata veya yemek olarak tüketebilirsiniz.

3. Kırmızı soğan

Güçlü bir antihistaminik olan kırmızı soğan, polen ve toz gibi havadaki alerjenlere tepki gösteren hücreleri sakinleştirmeye yardımcı olur. Kırmızı soğanda bulunan kuersetin maddesi, histamin salınımını engelleyerek alerji belirtilerini azaltır. Kırmızı soğana ek olarak çilek, brokoli ve elmada da kuersetin bulunur. Kırmızı soğanı salata veya yemeklere ekleyerek tüketebilirsiniz.

4. Somon

Somon gibi yağlı balıklardaki omega 3 yağları, vücuttaki iltihabı azaltır. Şiş gözler, boğaz kaşıntısı gibi semptomları hafifletir. Omega 3 yağ asitleri, alerjik rinit hastalarında burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi belirtileri önlemeye yardımcı olur. Uskumru, ceviz, sardalya gibi besinler de, omega 3 bakımından zengindir. Somonu ızgara, fırın veya buğulama olarak pişirebilirsiniz.

5. Kefir

Bağışıklık sistemini destekleyen kefir, bağırsaklarda yaşayan faydalı bakterilerin dengesini korur. Probiyotik açısından zengindir. Probiyotikler, alerjik rinit hastalarında burun tıkanıklığı, hapşırma ve göz kaşıntısı gibi belirtileri azaltabilir. Ancak laktoz intoleransı olan kişilerin kefir içmesi önerilmez. Kefiri kahvaltıda veya ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

6. Bal

İşlenmemiş bal, az miktarda polen içerir. Bahar aylarına girmeden önce bal almak, bağışıklığınızı güçlendirebilir. Bununla birlikte, çoğu balın çiçeklerden polen içereceğini belirtmekte fayda var. Balın alerji üzerindeki etkileri için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Balı süt, yoğurt veya tahılla birlikte tüketebilirsiniz.

7. Sarımsak

Antioksidan bakımından zengin olan sarımsak, iltihabı hafifletir ve histamin salınımını engeller. Bu sayede, alerji belirtilerinin şiddetini azaltır. Sarımsak, alerjik rinit hastalarında burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi belirtileri önlemeye yardımcı olur. Sarımsağı salata, çorba veya yemeklere ekleyerek tüketebilirsiniz.

8. Zencefil

İltihap önleyici olarak bilinen zencefil, histamin salınımını önler. Zencefil, alerjik rinit hastalarında burun tıkanıklığı, hapşırma ve göz kaşıntısı gibi belirtileri azaltabilir. Çay veya içtiğiniz suya zencefil dilimleri ekleyerek alerji semptomlarınızı hafifletebilirsiniz.

9. Zerdeçal

Altın baharat olarak da bilinen zerdeçal, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bir araştırmada, zerdeçalın aktif maddesi olan kurkuminin vücutta histamin salgılayan hücrelerin aktivasyonunu engellediği gözlemlenmiştir. Zerdeçal, alerjik rinit hastalarında burun tıkanıklığı, hapşırma ve göz kaşıntısı gibi belirtileri azaltabilir. Zerdeçalı süt, çay veya yemeklere ekleyerek tüketebilirsiniz.

10. Meyveler

Özellikle koyu renkli meyveler, antioksidan bakımından zengindir ve histamini tolere edebilir. C vitamini içeriğiyle sulu göz ve boğaz kaşıntısı gibi belirtileri hafifletebilirler. Yaban mersini, kızılcık ve ahududu burun akıntısı ve kurdeşen semptomlarını uzak tutabilir. Meyveleri taze veya kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz.

Mevsim alerjisine karşı doğal çözümler bunlardır. Bu besinleri tüketerek, alerji belirtilerinizi azaltabilir ve daha rahat bir nefes alabilirsiniz. Ancak, bu besinlerin alerji ilaçlarının yerini almadığını unutmayın. Alerji şikayetleriniz devam ederse, mutlaka bir doktora başvurun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here