Acı kavunun faydaları

0
595

Acı kavun – aynı zamanda acı kabak veya Momordica charantia olarak da bilinir – kabak ailesine ait ve kabak, kabak, balkabağı ve salatalık ile yakından ilişkili tropikal bir asmadır.

Asya mutfağının birçok türünde temel olarak kabul edilen yenilebilir meyvesi için dünya çapında yetiştirilmektedir.

Çin çeşidi tipik olarak uzun, soluk yeşildir ve siğil benzeri yumrularla kaplıdır.

Öte yandan, Hint çeşidi daha dardır ve kabuğunda pürüzlü, tırtıklı sivri uçlarla sivri uçludur.

Keskin tadı ve belirgin görünümüne ek olarak, acı kavun birçok etkileyici sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

İşte acı kavun ve ekstresinin 6 faydası.

1. Acı kavun önemli besinler içerir

Acı kavun, birkaç önemli besin maddesi için harika bir kaynaktır.

Bir su bardağı (94 gram) çiğ acı kavun:

Kalori: 20
Karbonhidratlar: 4 gram
Lif: 2 gram
C vitamini: Günlük değerin yüzde 93’ü
A vitamini: Günlük değerin yüzde 44’ü
Folat: Günlük değerin yüzde 17’si
Potasyum: Günlük değerin yüzde 8’i
Çinko: Günlük değerin yüzde 5’i
Demir: Günlük değerin yüzde 4’ü

Acı kavun, özellikle hastalık önleme, kemik oluşumu ve yara iyileşmesinde rol oynayan önemli bir mikro besin olan C vitamini açısından zengindir.

Aynı zamanda cilt sağlığını ve doğru görmeyi destekleyen yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini bakımından da yüksektir.

Büyüme ve gelişme için gerekli olan folatın yanı sıra daha az miktarda potasyum, çinko ve demir sağlar.

Acı kavun iyi bir kateşin, gallik asit, epikateşin ve klorojenik asit kaynağıdır – hücrelerinizi hasara karşı korumaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidan bileşikler.

Ayrıca, kalorisi düşük ancak lif içeriği yüksektir – tek bir fincan (94 gram) porsiyonda günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 8’ini karşılar.

2. Acı kavun kan şekerini düşürücü etkisi vardır

Güçlü tıbbi özellikleri sayesinde, acı kavun, diyabetle ilgili durumların tedavisine yardımcı olmak için dünyanın dört bir yanındaki yerli halklar tarafından uzun süredir kullanılmaktadır.

Son yıllarda, çeşitli çalışmalar meyvenin kan şekeri kontrolünde rolünü doğruladı.

Diyabetli 24 yetişkin üzerinde yapılan 3 aylık bir çalışma, günde 2.000 mg acı kavun almanın kan şekerini ve üç ay boyunca kan şekeri kontrolünü ölçmek için kullanılan bir test olan hemoglobin A1c’yi azalttığını gösterdi.

Diyabetli 40 kişide yapılan bir başka çalışma, 4 hafta boyunca günde 2.000 mg acı kavun almanın kan şekeri seviyelerinde mütevazı bir düşüşe yol açtığını buldu.

Dahası, ek, uzun vadeli kan şekeri kontrolünün bir başka belirteci olan fruktozamin düzeylerini önemli ölçüde azalttı.

Acı kavunun, şekerin dokularınızda kullanılma şeklini iyileştirdiği ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinden sorumlu hormon olan insülinin salgılanmasını desteklediği düşünülmektedir.

Bununla birlikte, insanlarda yapılan araştırmalar sınırlıdır ve acı kavunun genel popülasyonda kan şekeri düzeylerini nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha büyük, daha yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.

3. Acı kavun kanserle mücadele edici özelliklere sahip

Araştırmalar, acı kavunun kanserle mücadele özelliklerine sahip bazı bileşikler içerdiğini gösteriyor.

Örneğin, bir test tüpü çalışması, acı kavun özünün mide, kolon, akciğer ve nazofarenks kanser hücrelerini öldürmede etkili olduğunu gösterdi – burnun arkasında, boğazınızın arkasında bulunan alan.

Başka bir test tüpü çalışmasında da benzer bulgular vardı ve acı kavun özünün meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellediğini ve aynı zamanda kanser hücresi ölümünü desteklediğini bildirdi.

Bu çalışmaların, bir laboratuvarda tek tek hücreler üzerinde konsantre miktarlarda acı kavun özü kullanılarak yapıldığını unutmayın.

Acı kavunun, yiyeceklerde bulunan normal miktarlarda tüketildiğinde insanlarda kanser büyümesini ve gelişimini nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

4. Acı kavun kolesterol seviyesini düşürür

Yüksek kolesterol seviyeleri atardamarlarınızda yağlı plak oluşmasına neden olarak kalbinizi kan pompalamak için daha fazla çalışmaya zorlar ve kalp hastalığı riskinizi artırır.

Birkaç hayvan çalışması, acı kavunun genel kalp sağlığını desteklemek için kolesterol seviyelerini azaltabileceğini buldu.

Yüksek kolesterollü bir diyetle sıçanlarda yapılan bir araştırma, acı kavun özütünün uygulanmasının toplam kolesterol, “kötü” LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerinde önemli düşüşlere yol açtığını gözlemledi.

Başka bir çalışma, sıçanlara acı kavun özü verilmesinin, bir plaseboya kıyasla kolesterol seviyelerini önemli ölçüde azalttığını kaydetti. Daha yüksek dozlarda acı kavun en büyük düşüşü gösterdi.

Yine de, acı kavun potansiyel kolesterol düşürücü özellikleri üzerine mevcut araştırmalar, çoğunlukla yüksek dozlarda acı kavun özü kullanan hayvan çalışmaları ile sınırlıdır.

Aynı etkilerin, dengeli bir diyetin parçası olarak kabak yiyen insanlar için geçerli olup olmadığını belirlemek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

5. Acı kavun kilo vermeye yardımcı olur

Acı kavun, kalorisi düşük, lifi yüksek olduğu için kilo verme diyetine mükemmel bir katkı sağlar. Her bir fincan (94 gram) porsiyonda yaklaşık 2 gram lif içerir.

Lif, sindirim sisteminizden çok yavaş geçerek daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur ve açlığı ve iştahı azaltır.

Bu nedenle, daha yüksek kalorili malzemeleri acı kavunla değiştirmek, lif alımınızı artırmanıza ve kilo kaybını teşvik etmek için kalorileri kesmenize yardımcı olabilir.

Bazı araştırmalar ayrıca acı kavunun yağ yakma ve kilo verme üzerinde faydalı etkileri olabileceğini gösteriyor.

Bir çalışma, her gün 4.8 gram acı kavun özü içeren bir kapsül tüketmenin göbek yağında önemli azalmalara yol açtığını buldu.

Katılımcılar yedi hafta sonra bel çevresinden ortalama 1,3 cm kaybetti.

Benzer şekilde, yüksek yağlı bir diyetle sıçanlarda yapılan bir araştırma, acı kavun özünün plaseboya kıyasla vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olduğunu gözlemledi.

Bu çalışmaların yüksek doz acı kavun takviyeleri kullanılarak yapıldığını unutmayın. Düzenli diyetinizin bir parçası olarak acı kavun yemenin sağlık üzerinde aynı faydalı etkilere sahip olup olmayacağı belirsizliğini koruyor.

6. Acı kavun çok yönlü ve lezzetlidir

Acı kavun, birçok yemekte işe yarayan keskin bir tada sahiptir.

Hazırlamak için meyveyi yıkayıp uzunlamasına keserek başlayın. Daha sonra bir kap kullanarak çekirdekleri ortasından çıkarın ve meyveleri ince dilimler halinde kesin.

Acı kavun, çeşitli tariflerde çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir.

Tavada kızartılabilir, buharda pişirilebilir, fırınlanabilir veya hatta oyulabilir ve seçtiğiniz dolgularla doldurulabilir.

İşte diyetinize acı kavun eklemenin birkaç ilginç yolu:

  • Besin dolu bir içecek için birkaç meyve ve sebze ile birlikte acı kavun suyu.
  • Sağlık yararlarını artırmak için acı kavunu bir sonraki tavada karıştırın.
  • Acı kavunu domates, sarımsak ve soğanla birlikte soteleyin ve çırpılmış yumurtalara ekleyin.
  • Tuzlu bir salata için çekirdeksiz acı kavunu istediğiniz sos ve garnitür ile birleştirin.
  • Kıyma ve sebze ile doldurun ve siyah fasulye sosuyla servis yapın.

Acı kavunun potansiyel yan etkileri

Ölçülü tüketildiğinde acı kavun, diyetinize sağlıklı ve besleyici bir katkı olabilir.

Bununla birlikte, yüksek miktarda acı kavun tüketmek veya acı kavun takviyeleri almak çeşitli olumsuz etkilerle ilişkilendirilebilir.

Özellikle acı kavun ishal, kusma ve mide ağrısı ile ilişkilendirilmiştir.

Sağlık üzerindeki uzun vadeli etkileri kapsamlı bir şekilde araştırılmadığından hamile kadınlar için de önerilmez.

Kan şekeri üzerindeki etkisi nedeniyle, herhangi bir kan şekerini düşürücü ilaç kullanıyorsanız, yemeden önce sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Ayrıca, altta yatan herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya herhangi bir ilaç alıyorsanız, acı kavun takviyesi yapmadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşun ve bunları belirtildiği şekilde kullandığınızdan emin olun.


Sadece birkaç önemli besin açısından zengin olmakla kalmaz, aynı zamanda iyileştirilmiş kan şekeri kontrolü ve kolesterol seviyeleri de dahil olmak üzere sayısız sağlık yararı ile bağlantılıdır.

Hamile olan veya belirli ilaçları – özellikle kan şekerini düşürücü ilaçları – kullanan kişilerin, yüksek miktarda tüketmeden veya takviye almadan önce sağlık uzmanlarıyla konuşmaları gerektiğini unutmayın.

Yine de, ölçülü olarak, acı kavun, sağlıklı, çok yönlü bir diyete lezzetli, besleyici ve kolay bir katkı sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here