Acai meyvelerinin sağlık açısından faydaları

0
318

Acai meyveleri birçok antioksidan, sağlıklı yağ ve lif içerir. Acai meyveleri Brezilya’nın bir “süper meyvesidir”. Temel gıda maddesi oldukları Amazon bölgesine özgüdürler. Bununla birlikte, son zamanlarda dünya çapında popülerlik kazandılar ve özellikle sağlık ve esenlik için faydalı oldukları için övüldüler. Bu koyu mor meyve kesinlikle çok fazla besin içerir ve hatta bu makalede açıklanan 5 tanesi de dahil olmak üzere bazı sağlık yararları olabilir. Besleyici bileşimleri onları sağlıklı bir beslenmeye mükemmel bir katkı yapar. İşte, acai meyvelerinin 5 etkileyici sağlık faydası:

Acai nedir?

Acai meyveleri, Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında acai palmiye ağaçlarında yetişen 2,5 cm yuvarlak meyvelerdir. Koyu mor bir cilde ve büyük bir tohumu çevreleyen sarı ete sahiptirler.

Kayısı ve zeytin gibi çekirdekler içerdikleri için teknik olarak bir dut değil, sert çekirdekli meyvedirler. Bununla birlikte, genellikle meyveler olarak adlandırılırlar. Amazon yağmur ormanlarında acai meyveleri sıklıkla yemeklere eşlik eder.

Yenilebilir hale getirmek için, sert dış cildi yumuşatmak üzere ıslatılır ve ardından koyu mor bir macun oluşturmak üzere püre haline getirilir. Genellikle böğürtlen ve şekersiz çikolata karışımı olarak tanımlanan dünyevi bir tada sahiptirler.

Taze acai meyveleri kısa bir raf ömrüne sahiptir ve yetiştirildikleri yerin dışında bulunmazlar. İhracat olarak ise dondurulmuş meyve püresi, kuru toz veya preslenmiş meyve suyu olarak satılmaktadır. Acai meyveleri bazen jelibon ve dondurma gibi gıda ürünlerini tatlandırmak için kullanılırken, vücut kremleri gibi bazı gıda dışı maddeler acai yağı içerir.

Besin yoğunluğuna sahiptirler

Acai meyveleri, yağ oranı biraz yüksek ve şeker oranı düşük olduğundan, bir meyve için benzersiz bir beslenme profiline sahiptir. 100 gram donmuş meyve posası aşağıdaki besin dağılımına sahiptir:

Kalori: 70
Yağ: 5 gram
Doymuş yağ: 1,5 gram
Karbonhidrat: 4 gram
Şeker: 2 gram
Lif: 2 gram
A Vitamini: Günlük Değerin yüzde 15’i
Kalsiyum: Günlük Değerin yüzde 2’si

Venezuela’da yapılan bir araştırmaya göre, acai meyveleri ayrıca krom, çinko, demir, bakır, manganez, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi başka eser mineraller de içerir. Ancak acai’nin en güçlü sağlık yararlarından bazıları bitki bileşiklerinden gelir. Bunlardan en dikkat çekeni acai meyvesine koyu mor rengini veren ve vücutta antioksidan görevi gören antosiyaninlerdir. Antosiyaninleri siyah fasulye ve yaban mersini gibi diğer mavi, siyah ve mor yiyeceklerde de bulabilirsiniz.

Antioksidanlarla yüklüler

Antioksidanlar önemlidir çünkü vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerini nötralize ederler. Serbest radikaller antioksidanlar tarafından nötralize edilmezse hücrelere zarar verebilir ve diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi bir dizi hastalığa yol açabilirler. Acai meyveleri, yaban mersini ve kızılcık gibi diğer antioksidan açısından zengin meyveleri geride bırakan inanılmaz derecede yüksek miktarda antioksidan içerir.

Gıdaların antioksidan içeriği tipik olarak bir Oksijen Radikal Absorbans Kapasitesi (ORAC) skoru ile ölçülür. Acai durumunda, 100 gram donmuş küspe ORAC 15.405’e sahipken, aynı miktarda yaban mersini 4.669 puana sahiptir. Bu antioksidan aktivite, antosiyaninler de dahil olmak üzere acai’deki bir dizi bitki bileşiğinden gelir.

2008’de araştırmacılar, 12 oruç gönüllüsüne dört farklı zamanda acai posası, acai suyu, elma püresi veya antioksidan içermeyen bir içecek verdi ve ardından kanlarını antioksidanlar için test etti. Hem acai posası hem de elma püresi, katılımcıların antioksidan seviyelerini yükseltti, bu da acai’deki antioksidan bileşiklerin bağırsakta iyi emildiği anlamına gelir. Ayrıca acai posasının acai suyundan daha iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu gösterir.

Kolesterol düzeylerini iyileştirebilirler

Hayvan çalışmaları, acai’nin toplam ve LDL kolesterolü azaltarak kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürdü. Ve insanlarda da benzer bir etkiye sahip olması mümkündür.

2011 yılında yapılan bir araştırma, 10 kilolu yetişkinin bir ay boyunca günde iki kez acai smoothies yemesini sağladı. Genel olarak, çalışmanın sonunda daha düşük toplam ve “kötü” LDL kolesterolleri vardı. Ancak, bu çalışmanın birkaç dezavantajı vardı. Küçüktü, kontrol grubu yoktu ve finansmanını birincil acai tedarikçisinden alıyordu.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, acai’deki antosiyaninlerin kolesterol seviyeleri üzerindeki olumlu etkilerinden sorumlu olması mümkündür, çünkü çalışmalar bu bitki bileşiğini HDL ve LDL kolesterolündeki gelişmelerle ilişkilendirmiştir. Ayrıca acai, kolesterolün vücudunuz tarafından emilmesini önleyen bitki sterolleri içerir.

Muhtemel kanser önleyici etkileri olabilir

Hiçbir yiyecek kansere karşı sihirli bir kalkan olmasa da, bazı yiyeceklerin kanser hücrelerinin oluşmasını ve yayılmasını engellediği bilinmektedir. Hem test tüpü hem de hayvan çalışmaları, acai’de bu tür bir anti-kanser etkisini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, acai’nin gelecekte kanser tedavisinde rol oynayabileceği sonucuna vardılar, ancak insanlar da dahil olmak üzere daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Beyin fonksiyonunu artırabilirler

Acai’deki birçok bitki bileşiği, beyninizi yaşlandıkça hasar görmekten de koruyabilir. Birkaç çalışma, laboratuvar farelerinde bu tür bir koruyucu etki göstermiştir. Acai’deki antioksidanlar, beyin hücrelerinde hafızayı ve öğrenmeyi olumsuz etkileyebilen iltihaplanma ve oksidasyonun zararlı etkilerine karşı koyar.

Bir çalışmada acai, yaşlanan farelerde hafızayı geliştirmeye bile yardımcı oldu. Beynin sağlıklı kalmasının yollarından biri, otofaji olarak bilinen bir süreç olan toksik olan veya artık çalışmayan hücreleri temizlemektir. Beyin hücreleri arasındaki iletişimi güçlendirerek yeni sinirlerin oluşmasına yol açar. Yaşlandıkça, bu süreç daha az verimli çalışır. Bununla birlikte, laboratuar testlerinde acai özü, beyin hücrelerinde bu “temizlik” tepkisini uyarmaya yardımcı olmuştur.

Acai meyvelerinin olası dezavantajları

Acai’nin sağlıklı, antioksidan açısından zengin bir meyve olduğu göz önüne alındığında, onu yemenin pek çok sakıncası yoktur. Bununla birlikte, bir uyarı sözcüğü, ilişkili sağlık iddialarını abartmamaktır.

İlk araştırmalar umut verici olsa da, insan sağlığı üzerindeki etkilerine ilişkin çalışmalar küçük ve azdı. Bu nedenle, sağlıkla ilgili iddialara şüpheyle yaklaşmak önemlidir. Ayrıca, önceden işlenmiş bir posa olarak satın alıyorsanız, içerik etiketini kontrol edin ve ilave içerik içermediğinden emin olun. Bazı püreler çok yüksek miktarda ilave şeker içerir.

Acai nasıl yenir?

Taze acai meyveleri kısa bir raf ömrüne sahip olduğundan, çoğunlukla ihraç edilirler ve üç ana formda bulunurlar: püreler, tozlar ve meyve suları.

Meyve suyu antioksidanlarla yüklüdür, ancak aynı zamanda şeker oranı en yüksek ve lif bakımından eksiktir. Filtrelenirse meyve suyu daha az antioksidan içerebilir.

Toz, en konsantre miktarda besin sağlar, size lif ve yağın yanı sıra bitki bileşikleri verir. Bununla birlikte, püre muhtemelen acai meyvelerinin tadını çıkarmanın en iyi yoludur. Bir acai kasesi yapmak için, şekersiz donmuş püreyi su veya sütle karıştırarak smoothie benzeri bir tabana dönüştürün. Üzerine, dilimlenmiş meyve veya çilek, kızarmış hindistancevizi pulları, fındık ezmesi, kakao parçacıkları veya chia tohumlarını içerebilir. Ayrıca acai tozu kullanarak bir kase de yapabilirsiniz. En sevdiğiniz smoothie tarifine karıştırın, ardından en sevdiğiniz eklentileri ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here